Toni Greblă: Eu nu demisionez

 Toni Mihail Greblă, președintele Autorității Electorale Permanente, transmite, în contextul în spațiul public mai multă lume îi cere demisia, că nu are de gând să demisioneze pentru că nu sunt dovezi că AEP ar avea vreo implicare în anularea alegerilor prezidențiale.

 

Dacă cineva îmi demonstrează, în afară de motive politice sau alte feluri de motive, că AEP a greșit ceva care să conducă la anularea alegerilor, dacă AEP are vreo implicare în anularea alegerilor, atunci sigur că gestul cel mai normal ar fi să demisionez.

Eu nu demisionez acum din două motive: Unu, pentru că-mi apăr prestigiul profesional și dacă aș demisiona ar însemna că-mi recunosc o vină, doi – aș pune și AEP într-o situație foarte dificilă și trei – vreau să vă spun că din exeperiența pe care o am în spațiul public, alegerile din 24 noiembrie, primul tur al alegerilor prezidențiale, au fost cele mai bine organizate, cele mai liniștite, eu vorbesc din punct de vedere tehnic.

Nu am avut în duminica de 24, toată noaptea de 24 spre 25, până au fost încheiate toate procesele verbale prin care au fost consemnate rezultatele de la fiecare secție de votare, nu am avut nicio contestație, nicio întâmpinare, nicio plângere”, a spus, la B1 TV, Greblă. 

Articolul precedentExpoziție de fotografie Ionel Scăunașu, la Palatul Parlamentului. Omagiu adus genialului Brâncuși
Articolul următorCiolacu: Producem de opt ori mai mult decât pe vremea lui Ceaușescu. Economia nu crește pe firul divin