Meteo: Furtuni de vară în Oltenia. Temperaturile scad

Temperaturile scad, iar un episod scurt de precipitații ar putea să fie înregistrat duminică, în Oltenia, anunță pagina de meteorologie Climatologie și Prognoze globale.

 

În primele ore ale serii de sâmbătă sistemele noroase vor sosi în vestul țării. Furtunile vor traversa România destul de rapid, urmând ca în seara zilei de duminică  să iasă de pe teritoriul tarii noastre cu o intensitate foarte slabă, aproape de disipare.

În seara și noaptea zilei de sâmbătă, primele precipitații vor fi în vest si nord-vest  Acestea vor fi sub formă de ploaie slaba.
În zona Craiovei, sistemele noroase ar trebui sa sosească duminică foarte dimineata, sub forma de furtuni de vară, iar arealul acestora se va extinde spre prânz în vest si sud-vest.
Dupa duminica care va fi racorită de furtuni, ziua de luni va fi la rândul ei moderată, cu valori de temperatură de 28-30 de grade Celsius. iar caldura ar trebui sa revină de marți, cu valori de 32-33 grade Celsius”, precizează sursa menționată.
Articolul precedentBolojan: ”Pensiile magistraților nu vor putea depăși 70% din valoarea ultimului salariu”. Proiectul de lege a fost adoptat de guvern
Articolul următorProducția de cărbune, tot mai mică. Au scăzut și importurile