Procurorul general: Armamentul găsit la Horațiu Potra a fost introdus în țară cu ajutorul unor funcționari. Se anchetează

Procurorul general al României, Alex Florenţa, a anunţat, joi seară, că este anchetat modul în are au fost introduse în România armele şi sumele de bani găsite în locuinţa lui Horaţiu Potra.

 

Sunt elemente care în momentul de faţă fac obiectul unei anchete separate pentru a analiza, din prisma datelor pe care deja le avem, modul în care acest armament şi nu numai, ci şi sumele de bani depistate la el, la acel moment au intrat în România pentru a fi folosite. Nu este la Parchetul General în momentul de faţă acest dosar, tocmai pentru a putea analiza toată conjunctura în care acest armament, repet, şi sumelele de bani au intrat în România pentru a fi folosite ulterior de gruparea de mercenari.

Este în mod evident că acest armament, când a fost introdus în ţară, a fost introdus cu sprijinul probabil al unor funcţionari de la aeroportul pe care era folosit de către grupare (…) Este mai mult decât sigur că au avut o zonă de sprijin în zona aceasta de aeroport. Sunt elementele pe care în momentul de faţă le analizăm într-o anchetă separată. Facem cercetări cu privire la aceste aspecte, inclusiv numărul de zboruri efectuate dinspre Congo, înspre România, pe Aeroportul Sibiu, persoanele care erau implicate în derularea acestor zboruri, pentru a avea panoul complet asupra eventualelor funcţionari”, a declarat Florenţa.

 

 

Articolul precedentAvocatul Poporului: Fondurile private de pensii doar colectează și administrează resurse care se cuvin statului
Articolul următorFOTBAL: CSM Târgu Jiu, deplasarea grea la Câmpulung. Găman: Echipă cu un nucleu de jucători de la Mioveni