Baschet/Liga Națională: Victorie mare! CSM Târgu Jiu a învins Dinamo, la București

CSM Târgu Jiu a reușit să câștige în fața echipei Dinamo, duminică, în turneul 7 de la București. Gorjenii s-au impus în extra time, 96-88 (22-18) (13-22) (32-20) (13-20) – (16-8), fiind nevoie de o repriză adițională, la finalul sfertului patru tabela de marcaj indicând egalitatea, scor 80-80.

Claudiu Alionescu, antrenorul CSM, s-a arătat mândru de elevii săi, subliniind că un astfel de rezultat nu este la îndemâna oricui.

O victorie imensă pentru noi. Astăzi chiar am dat dovadă de spirit de luptă, unitate de echipă și mentalitate de învingători. Să câștigi pe terenul lui Dinamo, și în prelungiri, este un lucru foarte greu de realizat pentru orice echipă din campionat. Vreau să-i felicit pe jucători pentru toate aceste lucruri, de la primul până la ultimul. Este victoria lor și modul de a arăta că putem face lucruri bune în continuare”, a declarat, la finalul partidei, tehnicianul, potrivit csmtargujiu.ro.