Traian Băsescu, fost președinte al României, consideră că Ilie Bolojan nu poate fi propus din nou premier de Nicușor Dan, apreciind că din punct de vedere constituțional nu este în regulă. Totodată, acesta spune că fostul primar din Oradea și liberalii sunt fel de șobolani ca și social-democrații, doar că s-au extras acum și au aprins lumina.
„Din gelozie s-a relansat și primul Mesia, că și Georgescu a ieșit, are soluții și el. Georgescu o să ne dea benzina cu 1 leu, că așa ne-a promis, iar Bolojan este mortal cu chestiunea cu șobolanii. Deci el a fost în PNL, secretar general al guvernului, a fost în alianță cu PSD și, dintr-o dată, descoperă șobolanii. Dar el a fost în cușca cu șobolani până acum. E necinstit, a ieșit din cușcă și a aprins lumina.
De fapt toți liberalii, dacă vedeți, se extrag și au aprins lumina acum în frunte cu Bolojan. Dar până acum acolo au fost, și la dărâmările de guverne, și la blestemățiile cu dărâmările președintelui. Dintr-o dată, ei aprind lumina și alții sunt șobolanii. Nu, și ei sunt la fel de șobolani ca și ceilalți, chiar dacă dau din întrerupător”, a spus, la o televiziune națională, Băsescu.






























