Cod PORTOCALIU! Zdrobiți: Pandurii, 0-6 la Metaloglobus

Scor de tenis înregistrat de formația noastră, 0-6, într-un meci în care speranțele s-au năruit în minutul 38.

Pandurii a început curajos meciul de la București, cu Metaloglobus, însă s-a ratat incredibil. În minutul 8 portarul gazdelor, Iacob, a salvat la ocazia lui Patrick Popescu. Peste numai câteva minute, ’16, Vodă a scăpat singur dar a trimis mingea puțin pe lângă poartă. În minutul 31, Blejdea i-a pasat lui Tudoran, însă portarul celor Metaloglobus a salvat cu piciorul. Tudoran, la 1-0 pentru gazde, a trimis mingea în bară, Pandurii trecându-și în cont doar ocazii de a înscrie.

De aici a început dezastrul, gorjenii fiind zdrobiți de o formație în care frații Herea au dat tonul. Pandurii rămâne pe primul loc deasupra celor care duc în Liga a III a, cu 38 de puncte, la numai două de Energeticianul. Echipa lui Nicolae Sarcină a fost egalată în minutul 85, pe teren propriu, de Sportul Snagov. Etapa următoare, la Târgu Jiu vine Chindia Târgoviște, o candidată la promovare.

Golurile:

• 1-0 min. 34 – Cotolan respinge o minge șutată și, pe fază, Claudiu Herea înscrie
  • 2-0 min. 38 – Riza este faultat în careu, iar Ovidiu Herea transformă lovitura de la 11 metri dictată de arbitru
  • 3-0 min. 52 – Pandurii contestă decizia asistentului care vede că mingea șutată de Andrei Lungu lovește bara și cade dincolo de linia porții. Protestele gorjenilor nu schimbă nimic, scorul devine 3-0
  • 4-0 min. 75  – Înscrie Ghenovici după o acțiune a lui Vîlceanu
  • 5-0 min. 89 – Caramălău reia cu capul în plasă
  • 6-0 min. 90 – Mihai Potecea trimite cu latul în plasă de la 6 metri
  • Pandurii: M. Cotolan – Oiță, R. Bratu, D. Ciobanu, Brînzan (cpt.), Al. Vasilescu, Tudoran, P. Popescu, Trancă, Vodă, Blejdea;  Rezerve: Al. Costache – Dănescu, R. Cristea, R. Gheorghe, N. Cotolan, Kim Du-Ho, Dinu, Ivănescu
Articolul precedentMeteo: Urmează o săptămână cu frig, ploi și posibile căderi de grindină
Articolul următorVlăstarele de la Pandurii merg la Faza Zonală a Campionatului Național de Fotbal