Craiova câștigă, dar joacă barajul pentru Europa. Gîlcă: Regret că nu am atins obiectivul

CSU Craiova a învins pe Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor 3-2 (0-1), sâmbătă, pe teren propriu, într-o partidă din etapa a X-a a play-off-ului Superligii de fotbal.

În urma rezultatelor, echipa lui Mihai Rotaru, care avea şanse la locul al doilea, s-a clasat pe treapta a treia a podiumului şi va juca baraj pentru Conference League cu Oţelul Galaţi sau Universitatea Cluj.

Sepsi OSK a deschis scorul prin Marius Ştefănescu (21), într-un moment în care CSU era în inferioritate, după accidentarea lui Nicuşor Bancu.

După o primă repriză slabă, CSU a reuşit să întoarcă scorul. Tânărul Ştefan Bană, intrat la pauză, a marcat după doar 24 de secunde, cu un şut din afara careului, prima sa reuşită în Superligă. Bosniacul Elvir Koljic (52) a adus echipa din Bănie în avantaj, cu un şut din 7 metri, după o minge recentrată de Bană şi respinsă de defensiva covăsneană.

Sepsi OSK a izbutit egalarea prin Gabriel Debeljuh (66), care a reluat simplu centrarea lui Andrei Dumitrescu.

Gazdele au marcat golul victoriei prin Andrei Ivan (79), din pasa lui Alexandru Mitriţă.

Constantin Gîlcă: Vom fi mai constanți sezonul viitor

Era normal să fac schimbări la pauză, pentru că nici nu puteam să ținem de meci și nu puteam să ajungem la poarta adversă.

La această echipă au fost mai mulți antrenori, iar jucătorii se adaptează la cerințele fiecăruia. Cu siguranță vom fi mai constanți în anul următor.

Mă gândeam doar la meciul nostru înaintea etapei. Am vrut să facem un meci bun. E greu când stai la mâna altora.

Am spus că am venit să lupt pentru locul doi, normal că regret mult faptul că nu am reușit să ne atingem obiectivul.

Bana e un jucător foarte vertical, letal, să zic așa. Îmi doresc ca și ceilalți jucători din Academie să fac pasul către echipa mare, acum este un exemplu pentru ei.

Cu siguranță că jucătorii vor avea șansa să demonstreze. Unii au timp de adaptare, iar oricine poate intra în echipă.

În acest moment, mă gândesc doar la echipa mea, să vedem cum putem să recuperăm jucătorii pentru meciul cu învingătoarea dintre Oțelul și <U> Cluj”, a spus, după joc, antrenorul CSU.

Articolul precedentMedicii vor în orașele mari, caută un confort social. Ministrul Sănătății: Nu ducem lipsă de resurse umane calificate
Articolul următorMihai Rotaru: Avem șanse mari să fim campioni