Craiova lui Rotaru își pune singură bețe în roate. Calificarea în Conference League se joacă în Israel

CS Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul susţinut, joi, la Drobeta Turnu Severin, în compania echipei israeliene Hapoel Beer Sheva, în prima manşă din play-off-ul Conference League.

Hapoel a deschis scorul prin golul marcat de Hatuel, în minutul 70, în timp ce pentru Universitatea Craiova a punctat Ivan, din penalti, în minutul 74.

Paul Papp a fost eliminat la pauză, pentru lovirea adversarului pe culoarul ce duce la vestiare, iar de la Hapoel a fost eliminat El Hamed, în minutul 73, al doilea cartonaș galben, fază care a dus la lovitura de la unsprezece metri.

SORIN CÎRȚU: FACI PE RAMBO?

I-am avut în mână, dar dacă ai în echipă iresponsabili… La 30 şi ceva de ani, am pretenţii de la Papp. El trebuie să fie un mobilizator, un organizator al compartimentului defensiv prin ceea ce reprezintă, încurajări şi plasament. Nu e la prima! Poate că trebuia să se ia o atitudine din asta mai agresivă împotriva lui pentru ce a făcut cu FC U. E un gest incalificabil să-l ataci pe Compagno cu cotul la 16 metri, să primeşti penalty şi să-i bagi în joc. Probabil am fost superficial. Dar, la ce s-a întâmplat acum, Papp îşi va aduce aminte aminte toată viaţa lui de ce s-a întâmplat. Nu o putem cataloga ca prostie sau neşansă. Când faci prima dată e ghinion, dar când faci multe de genul ăsta e idioţenie. Îmi pare rău să spun asta despre un jucător cu familie, cu copii. Trebuia să încerce să califice echipa, nu e posibil! Faci pe Rambo? Gesturile astea se făceau pe timpul meu pe la Petroşani. Şi atunci se considera un gest deplasat, grotesc, de barbar. Dar în 2022? Să faci aşa ceva în 2022? L-ai împins, dar, dacă te-a provocat, de ce nu ai căzut să ia el roşu? Băieţisme ieftine! Dacă e posibil aşa ceva, să prejudicieze un interes al clubului, al colegilor, un interes major pentru clubul ăsta”, a răbufnit, după meci, președintele grupării din Bănie.

Articolul precedentTârgu Jiu: Romanescu a verificat modul în care se prezintă unitățile de învățământ în perspectiva începerii anului școlar