Craiova lui Rotaru, meci egal cu Sepsi la debutul în Superligă. Balint: Am luat un punct

CS Universitatea Craiova a terminat la egalitate, vineri seara, cu Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, scor 2-2 (1-0), pe teren propriu, într-un meci din prima etapă a Superligii de fotbal.

Gazdele au condus cu 2-0, prin golurile marcate de brazilianul Gustavo (29, 59), cel care intrase pe teren în min. 26, în locul croatului Ante Roguljic, accidentat.

Sepsi OSK a făcut o repriză secundă mai bună şi a reuşit să marcheze de două ori, în ultimele 20 de minute. Vitalie Damaşcan a redus din diferenţă (73), deviind excelent centrarea lui Radoslav Dimitrov, iar Nicolae Păun (87) a restabilit egalitatea cu un şut din marginea careului.

Craiova a rămas în zece oameni la această fază, Alexandru Mateiu (89) fiind eliminat după intervenţia arbitrajului video pentru o intrare dură la autorul golului.

NU AM REUȘIT SĂ FIM ORGANIZAȚI ȘI DISCIPLINAȚI PE FINAL

Laszlo Balint, la debut pe banca echipei din Bănie, spune că mai este mult de muncă până la rezultatele așteptate.

Am avut meciul în mână, am avut toate punctele în mână, dar n-am reușit să gestionăm ultimele 20 de minute. Am luat cele două goluri din zona mijlocașilor centrali. Știam forța celor de la Sepsi, că dezvoltă foarte bine în flanc. N-am reușit să fim organizați și disciplinați pe final. Ar fi trebuit să câștigăm, dar puteam și pierde pe final. Am luat un punct și avem foarte mult de muncă”, a declarat, după joc, tehnicianul.

Universitatea Craiova: Pigliacelli – Căpățînă (’84, Martic), Papp, Screciu, Vătăjelu – Crețu, Mateiu – Roguljic (’26, Gustavo), Baiaram (’72, Nistor), Ivan – Koljic (’72, Markovic). Antrenor: Laszlo Balint.

Articolul precedentRicardo Grigore a semnat cu FCU Craiova. Mititelu mai anunță transferuri
Articolul următorTârgu Jiu: Încă te mai poți recenza. Municipalitatea a organizat două centre fixe