CS U Craiova, a treia înfrângere consecutivă. Reghecampf: Luptăm pentru titlu până la capăt, nu depunem armele

C.S. Universitatea Craiova a pierdut, scor 2-3 (1-2), în fața FCSB, duminică seara, pe teren propriu, într-un meci din etapa a XVII-a a Ligii I de fotbal.

GOLURILE:

Andrei Ivan (13 – penalty), Alexandru Cîmpanu (57)/Andrei Dumiter (17), Adrian Şut (39), Andrei Cordea (90+1).

REGHECAMPF: UN MECI PIERDUT NEMERITAT

Din punctul meu de vedere, a fost un meci pierdut nemeritat. Ambele reprize sunt total diferite. Am început bine, am marcat un gol, apoi primim două goluri din faze fixe şi faze foarte uşoare, nu complicate, ne-au marcat goluri jucătorii care nu erau cei mai periculoşi, având clar marcaj dat din partea noastră. Primul gol, greşeală foarte mare, şi al doilea gol. Nu îmi place să dau nume, dar, în momentul în care te baţi şi vrei să câştigi un campionat, trebuie să existe mai multă responsabilitate şi mai multă încredere. Este o fază fixă. Simplul fapt era să sari la cap şi să respingi mingea. În repriza a doua am intrat bine, am jucat foarte bine şi am egalat şi avem trei, patru ocazii foarte mari. În general nu vorbesc de arbitraj, dar i-am reproşat un singur lucru lui Horaţiu (n.r. – Feşnic) să se uite să-şi dea seama de ce a arbitrat, pentru că la faza Creţu cu Bancu, Creţu loveşte mingea, dar după ce loveşte mingea îl loveşte pe Bancu, mingea râmânând în joc, nefiind la Vlad în mână sau afară. Bancu avea şanse reale să ajungă la balon, dar este lovit şi nu mai ajunge la balon, lucru care în mod normal se pedepseşte. Mai e faultul la Houri, i se dă galben pentru simulare, dar este un fault pentru noi. Din faza aceea ajungem noi să primim un gol pe final de meci. Nu este scuză, trebuie să învăţăm din acest joc, reacţia jucătorilor a fost foarte bună, mai ales în repriza a doua. Houri vine după accidnetare, dar nu avea cum să joace mai mult de 45 de minute. Ne doream foarte mult să câştigăm meciul, de aceea am făcut trei schimbări la pauză. Ce ne-am propus a ieşit, dar primim goluri foarte uşor din faze fixe. În momentul când conduci trebuie să fii mult mai motivat, pentru că eşti mai aproape să câştigi o partidă. Ar trebui să fie ambiţia mult mai mare, dăruirea şi plăcerea de a juca fotbal să fie mult mai mari. Acum, suntem foarte mult în spate, e foarte greu să mai ajungem să recuperăm punctele pe care le-am pierdut. Este păcat că le pierdem foarte uşor. Şi punctele pe care le pierdem vin după jocuri bune. Suntem copii în multe momente, nu ne permitem acest lucru. Uitaţi-vă la CFR, echipă care nu joacă un fotbal cum îl jucăm noi, dar în momentul în care au condus cu 1-0 ştiu exact ce au de făcut! Le spun în fiecare zi jucătorilor că atunci când ai un avantaj trebuie să profiţi de el, trebuie să ai mai mare încredere, să fii mai atent, să fii mai puternic. (n.r. – despre şansele la titlu) Vom fi acolo, cu siguranţă vom lupta până la capăt, nu depunem armele. O să fim cu şansa a treia, a patra a cincea, nu contează, dar cu siguranţă vom fi acolo”, a declarat antrenorul echipei din Craiova.

Articolul precedentRaed Arafat: Și persoanele nevaccinate pot asista la parada de 1 Decembrie
Articolul următorNoul ministru al Sănătății: Nu renunțăm la certificatul verde