CSU Craiova, doar un punct cu CFR Cluj. Neagoe: Au fost mai buni decât noi doar la aruncările de la margine

CSU Craiova și CFR Cluj au remizat, scor 1-1 (0-0), duminică seară, în Bănie, într-un meci din etapa a II-a din play-off-ul Superligii la fotbal.
Golurile:
 – CFR deschis scorul prin Cvek, cu o lovitură de cap de la 8 metri, după o centrare de pe dreapta a lui Manea (minutul 69, 0-1).
– Elvir Koljic a restabilit egalitatea cu un șut sec, din poziție de unu la unu cu portarul ardelenilor, Scuffet (minutul 72, 1-1).

Eugen Neagoe: Îmi pare rău că nu am reușit să câștigăm

Cred că am controlat în totalitate jocul, am avut 15-0 la cornere, 70% posesie, să domini de maniera asta campioana României, să nu aibă un corner în 94-95 de minute… Înseamnă foarte mult pentru noi. Știam că putem să jucăm așa.

Din păcate, îmi pare rău că n-am reușit să câștigăm, să-i facem și mai fericiți pe suporterii noștri. Țin să le mulțumesc, au fost în număr foarte mare, dar, din păcate, fotbalul e nedrept de multe ori.

Am încercat să jucăm, să presăm adversarul, dar în timpul acestui joc au intervenit și multe probleme.

Nu vreau să acuz pe nimeni, dar toți jucătorii care au fost plecați la echipa națională au avut probleme. Cei care au rămas aici nu. Nu mă refer doar la naționala noastră, ci și la cele din străinătate.

Aspectul la care au fost mai buni decât noi a fost aruncările de la margine. Nu vreau să fiu nici arogant, mă cunoașteți, nu fac lucruri de genul ăsta, dar asta e realitatea„, a spus, după joc, tehnicianul echipei din Băniei.

Cartușele lui Rotaru

Mihai Rotaru, finanțatorul CSU Craiova, dezvăluia, după meciul cu FCSB, strategia clubului în play off, și anume, cât mai multe puncte din primele trei etape.

Am pierdut două puncte. Noi am venit pe Național Arena să batem. Ne bucurăm că în prima repriză am dominat total. Nu știu dacă am avut vreun corner. Suntem bucuroși că suntem pe trendul ăsta, dar suntem supărați că am pierdut două puncte. Pentru că am vorbit înainte cu staff-ul, înainte de play off, și am stabilit că avem trei cartușe cu care să nu ne atingem ținta.

Aseară am tras unul. Am pierdut două puncte. Sper să nu se întâmple la fel și cu celelalte două cartușe. Avem un început foarte greu cu FCSB în deplasare, cu CFR acasă, Farul în deplasare. Sper să luăm cât mai multe puncte și să vedem apoi ce obiectiv ne propunem anul acesta”, spunea omul de afaceri.

Articolul precedent3 Aprilie – Ziua Jandarmeriei Române: Jandarmii gorjeni au plantat sute de stejari
Articolul următorCSU Craiova, egal cu CFR Cluj. Neagoe: Au fost mai buni decât noi doar la aruncările de la margine