CSU Craiova învinge Universitatea Cluj și urcă pe podium

in meciul de fotbal dintre Universitatea Craiova si Universitatea Cluj, contand pentru Superliga Superbet, desfasurat pe Stadionul Ion Oblemenco din Craiova, sambata 5 noiembrie 2022. © FOTO:Razvan Pasarica/SPORT PICTURES
CS Universitatea Craiova a învins, sâmbătă, pe teren propriu, echipa Universitatea Cluj, scor 1-0, într-un meci al etapei a XVII-a din SuperLiga la fotbal.
Gazdele puteau deschide scorul în minutul 25, atunci când arbitrul Iulian Călin a acordat penalti după ce a consultat VAR, în urma unui fault al lui Briceag la Baiaram. Mitrea și-a asumat execuția, dar portarul ardelenilor, Plamen Iliev, a respins.
Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 60. Alexandru Creţu a reluat în plasă, cu o lovitură de cap, centrarea lui Bancu și a consfințit victoria echipei sale.
Prin acest rezultat, CSU Craiova urcă pe poziția a treia a clasamentului, cel puțin până luni seara, până la finalul meciului CFR Cluj – U Craiova 1948.

RĂDOI: AM TRĂIT UNELE MOMENTE PERICULOS

O victorie pe deplin meritată, deși U Cluj a avut și ea ocazii, dar au plecat de la nesincronizările noastre. Practic, situațiile lui U Cluj au fost cadourile noastre. În prima repriză cred că am avut 80% posesie. Dacă marcam la acel penalti din prima repriză, diferența de scor era mai mare, că U Cluj ar fi riscat mai mult apoi. Spațiile deveneau mult mai mari între compartimente.

Mă minunez de pe bancă atunci când văd aceste ocazii mari. Chiar am avut și alte ocazii în această seară în afară de cea a lui Rivaldinho. Am trăit unele momente periculos, chiar și în finalul partidei am făcut o greșeală. Am intrat prea devreme în careu. Probabil din cauza suporterilor nu m-am făcut auzit de pe bancă.

Pentru mine Bancu nu e nicio surpriză. Nu doar cu mine a jucat titular, să fiu eu singurul imbecil care a jucat cu el acolo. Poziția lui Crețu e normal să aibă libertate, are simțul golului. Mă bucur că până la urmă câștigăm și nu primim gol. Aceasta e partea bună a lucrurilor. În continuare după această victorie sunt dator la băieți cu o masă că n-au primit gol. Da, după fiecare meci când nu primim gol sunt dator la ei cu câte ceva.

Suntem bucuroși de fiecare partidă în parte, ne bucurăm în această seară, apoi trebuie să ne ocupăm de meciul cu Ocna Mureș, din Cupa României. Apoi ne așteaptă o partidă grea cu Rapid.

Ivan este bine. Probabil în următoarea partidă va fi în lot, probabil va prinde și minute, că nu vom juca toate meciurile cu titularii, însă va trebui să abordăm toate meciurile la victorie. Indiferent de oră, de zi, trebuie să câștigăm meciul”, a spus, după joc, antrenorul oltenilor.

Articolul precedentDIICOT: Trei polițiști, cercetați în cazul unei grupări constituite pentru săvârşirea infracțiunii de omor cu premeditare
Articolul următorEvoluție bună, a lipsit șansa: România a pierdut la un gol în fața Olandei, la Campionatul European