CSU Craiova, meci egal la Mediaș, cu U Cluj. Balint: O primă repriză catastrofală

CS Universitatea Craiova a încheiat la egalitate, 1-1 (0-1), partida susținută duminică seară, la Mediaș, în fața formației „U“ Cluj, meci din cadrul etapei a doua a SUPERLIGII.

Clujenii au punctat prin Florin Ilie (minutul 6), care a reluat de la 6 metri o minge oprită de involuntar de Ely Fernandes, după o pasă venită din dreapta, din lovitură liberă, a lui Remacle.

Până la pauză formația din Ardeal a mai avut oportunități de a înscrie, însă nu au fructificat ocaziile de la poarta lui Lazar.

De partea cealaltă, craiovenii au egalat prin Paul Papp (65), care a reluat imparabil cu capul o centrare a lui Roguljic dintr-un corner.

LASZLO BALINT ÎȘI CEARTĂ JUCĂTORII

Eu știam și am avertizat echipa după meciul din Albania. Am văzut jucătorii cu capetele plecate și ne așteptam la un meci dificil. O primă repriză catastrofală, iar cauza este nivelul de angajament al grupului. Aici vorbesc de determinare, de atitudine. Nu poți să iei gol din prima fază fixă dacă vrei să te bați la trofeu. În repriza a doua am reușit să reglăm lucrurile, dar nu a fost suficient.

Trebuie să recunosc că sunt dezamăgit de evoluția câtorva din prima garnitura, dar echipa a reacționat în repriza a doua. Din păcate nu am reușit să întoarcem rezultatul.

Categoric (este nevoie de transferuri – n.red.), dar și conducerea știe acest lucru. Se lucrează la asta. E important ca toată lumea din vestiar să înțeleagă ce înseamnă greutatea acestui tricou, este un aspect foarte important. Trebuie să înțeleagă ce avem de făcut.

Nu m-aș duce până la blazare, dar nu avem scuză. Putem să o dăm cum vrem, dar cum am arătat în prima repriză… Este important ca jucătorii să înțeleagă că trebuie să ne asumăm toți responsabilitatea și să arătăm altfel. Eu pun preț pe atitudine, determinare, iar jucătorii trebuie să fie la un nivel foarte bun la acest lucru.

Principalul obiectiv al nostru e să ne calificăm (în turul 3 al Conference League – n.red.). Mai avem câteva zile până la acel meci și trebuie să ne revenim. Nu am vrut să fac schimbările așa de repede, dar ăsta a fost contextul, Important e să înțelegem ce avem de făcut toți și să abordăm cu seriozitate meciul” a spus, după joc, antrenorul echipei din Bănie.

Articolul precedentFCU Craiova a învins CFR Cluj, dar Croitoru nu cheamă lăutarii: Niciodată o victorie nu aduce liniște
Articolul următorTârgu Jiu: Handbal, meci amical: CSM – SCM Craiova, la Sala Sporturilor