Home Principale Sport Cu un jucător eliminat, FCU Craiova a scos un punct la Iași,...

Cu un jucător eliminat, FCU Craiova a scos un punct la Iași, în prelungiri

FC U 1948 Craiova a terminat la egalitate cu Poli Iași, scor 1-1 (0-1), duminică, în deplasare, într-un meci din etapa a XIII-a a Superligii de fotbal.
Moldovenii au deschis scorul prin Alin Roman (12), iar echipa din Bănie a reuşit să egaleze pe final, prin nigerianul Jibril Ibrahim (90+1).
FCU a evoluat în zece din minutul 66, atunci când a fost eliminat elveţianul Leo Lacroix.
După meci, patronul FCU Craiova, Adrian Mititelu, a cerut, prin intermediul paginii de socializare, demisia lui Kyros Vassaras, președintele Comisiei Centrale a Arbitrilor. „VASSARAS ! DEMISIA! Motive: Incompetență! Arbitrajul este MULT MAI RĂU DECÂT în vremurile de tristă amintire!”

Giovanni Costantino: Am crezut că vom pierde

”Nu am început prea bine partida, dar pas cu pas ne-am revenit. Ne-am făcut planul, dar nu șutăm. Puteam să șutăm de vreo 5-6 ori, dar nu am făcut-o. De fiecare dată Iași a venit pe contraatac și au avut șansa să marcheze. În a doua repriză a venit acel roșu și am crezut că vom pierde cu 2 sau 3-0. Am făcut câteva schimbări tactice și am jucat bine. Am avut și șansa să marcăm, dar 1-1 este un scor bun pentru situația în care am fost”, a spus, după joc, antrenorul FCU.

Adrian Mititelu jr.: Am asistat la răzbunarea familiei Kovacs

În seara aceasta am asistat la răzbunarea familiei Kovacs în urma declarațiilor noastre de-a lungul timpului. Nu este posibil să fie anulat acest roșu de ultim apărător.

Chiar dacă mingea nu a intrat în poartă, portarul îl obstrucționează violent și clar pe Chițu, care nu mai poate lovi cum trebuie balonul cu capul. Kovacs cel mic a ținut expres să îl corecteze pe Dima și să anuleze cartonașul roșu.

Două minute mai târziu, Lacroix protejează mingea și fără intenție îl atinge pe Buș care cade spectaculos si primește al doilea galben. Incredibilă desfășurare de forțe a familiei Kovacs. Felicit echipa că a avut forța de a egala în 10 oameni, iar cu puțină șansă puteam chiar învinge’‘ a declarat Adrian Mititelu Jr. pentru FANATIK.