De două ori aur pentru România, la Cupa Mondială de gimnastică! Sabrina Maneca Voinea, debut extraordinar la seniori

Sportiva română Sabrina Maneca Voinea a cucerit două medalii de aur, la bârnă şi sol, sâmbătă, la Cupa Mondială de gimnastică artistică de la Doha, primul său concurs ca senioară, anunță AGERPRES.

La 15 ani, campioana europeană de junioare la sărituri s-a impus în finala de la sol cu 13,600 puncte, fiind urmată de japoneza Chiaki Hatakeda, 12,900, şi de australianca Breanna Scott, 12,800, precizează a Federaţia Română de Gimnastică.

În finala de la bârnă, românca a fost notată cu 13,766, argintul revenind ucrainencei Ana Laşcevska, 13,333, în timp ce bronzul a revenit germancei Emma Leonie Malewski, cu 13,233.
Sabrina Maneca Voinea este antrenată de mama sa, Camelia Voinea, şi de Cristian Moldovan.

IMAGINI:

Articolul precedentU Craiova, neînvinsă de șase etape: Juveții au câștigat cu FC Botoșani și încă speră la play off
Articolul următorRaed Arafat: În scenariile noastre, luăm și eventualitatea unui cutremur de 8 grade. Asta nu înseamnă că sigur va fi