FC U Craiova întoarce jocul și câștigă cu FC Voluntari. Nicolo Napoli: Am insistat în repriza a doua

FC U Craiova 1948 a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 2-1, echipa FC Voluntari, în ultimul meci al etapei a XXVI-a din SuperLiga la fotbal.
Pentru craioveani au marcat Bahassa (min. 54), Nemec (min. 61 – autogol), iar pentru FC Voluntari a punctat Damaşcan (min. 24).

NICOLO NAPOLI: TOATE MECIURILE SUNT ECHILIBRATE

A fost un meci bun. Important este că băieții au jucat bine. Prima repriză nu a fost bună pentru noi, însă după ce s-a întâmplat în partea a doua meritam să câștigăm. Acesta este fotbalul. Cine nu dă gol, nu câștigă.

Voluntari este o echipă bună, cu un antrenor bun și niște fotbaliști buni. Am fost norocoși noi pentru că am insistat în repriza a doua. Avem un lot bun și avem nevoie de asta pentru a face puncte si pentru a urca în clasament.

Important este că băieții gândesc pozitiv. Mai avem 4 meciuri și vrem să adunăm toate punctele posibile. Toate meciurile sunt echilibrate, iar noi vrem să scoatem rezultate bune și vom vedea după aceea (dacă se obține sau nu calificarea în play off)’‘, a declarat, după joc, antrenorul echipei din Bănie.

ADRIAN MITITELU: MI-A FOST TEAMĂ DE ACEST MECI

Mi-a fost teamă de acest meci, le-am transmis celor din echipă cu câteva zile în urmă că o să fie un meci foarte greu. Am studiat foarte mult Voluntari și exact ceea ce am anticipat s-a întâmplat, doar că în seara aceasta am avut și șansă. Șansa vine odată cu cei care joacă fotbal, dar trebuie să recunoaștem că au fost niște momente de cumpănă.

O parte din ghinionul pe care l-am avut în turul campionatului s-a mai recuperat, am avut puțină șansă într-un moment foarte greu. Am reușit să întoarce jocul și scorul, să dăm dovadă că suntem o echipă puternică, cu caracter și putem să batem pe oricine când ne propunem și suntem serioși. Sunt două meciuri foarte grele, unul s-a disputat astăzi și am scăpat, însă urmează unul foarte greu cu Mioveni. O echipă de acest gen, trebuie să muncești foarte mult cu ei, pentru că ei nu prea sunt preocupați de jocul deschis, ci să fructifice ceea ce pot ei”, a spus patronul FCU.

Articolul precedentAdrian Mititelu: Încă sper ca meciul de la Sfântu Gheorghe să se rejoace
Articolul următorNeagoe – CSU Craiova: Ne gândim la două transferuri, cred că ar fi formidabil dacă le reușim