FCU Craiova a retrogradat în liga secundă, de pe ultimul loc. Final de joc cu incidente

FCU Craiova a retrogradat în liga secundă. Oltenii au pierdut, duminică seara, pe teren propriu, întâlnirea cu FC Hermannstadt, scor 1-3, după ce a reuşit să deschidă scorul prin Vladislav Blănuţă (48). Japonezul Sota Mino a restabilit egalitatea (56), iar Gabriel Iancu, fost jucător al echipei din Bănie, a realizat o dublă pentru oaspeţi (59, 82).

Meciul de la Craiova a fost unul perturbat de incidente pe final, jocul fiind întrerupt în minutul 85, după ce fanii gazdelor au rupt scaune şi le-au aruncat pe teren. După cinci minute de aşteptare, arbitrul a trimis jucătorii la vestiare pentru zece minute, iar apoi jocul s-a reluat fără alte incidente.

În urma rezultatelor din ultima etapă a play-off-ului, a mai retrogradat direct FC Voluntari, iar Dinamo şi FC Botoşani vor juca baraje pentru menţinerea în Superligă. Poli Iași continuă în prima ligă.

Articolul precedent15.000 de lei, sprijin de la stat pentru creşterea natalităţii