FCU Craiova, ratează și pierde la Voluntari. Mititelu încă îi acordă credit lui Croitoru. Antrenorul răbufnește: Nu merge cu grătare, cu lasă-mă să te las

FCU Craiova a pierdut, scor 0-1, vineri seara, la Voluntari, în fața echipei locale, Fotbal Club, în primul meci al etapei a XI-a din Superliga la fotbal.

Golul gazdelor a fost reușit în minutul 45+2, chiar înainte de pauză, de către Droppa. Foarte important, Voluntari a ratat o lovitură de la 11 metri prin Florea, în min. 77. Oltenii au avut câteva ocazii uriașe însă, din nou, ca și la meciul cu Petrolul și în alte partide, nu au reușit să fructifice oportunitățile.

MITITELU: FRUSTRAREA E URIAȘĂ. RĂBDAREA ASTA, LA CRAIOVA, E GREU DE MENȚINUT

Eu, deocamdată, sunt alături de Marius Croitoru. Îi acord credit, dar să știți că răbdarea asta, la Craiova, e greu de menținut. Frustrarea e uriașă. Nu cred că am putea să acceptăm foarte ușor ratarea calificării în play-off.

Eu îl apreciez pe Marius, el știe foarte bine câtă răbdare avem noi. Eu am vreo 18 ani de când tot aștept, nu cred că a existat om mai răbdător decât mine în fotbal. Știți cum e la fotbal, contează rezultatele.

În acest moment, nu e vreo problemă pe care să i-o reproșez lui Marius, dar avem un obiectiv și la ora asta suntem în afara obiectivului, dar jocul ne ajută ca perspectivă și ca speranță, dar avem nevoie de puncte. Nu cred că plecarea lui Compagno face ca obiectivul nostru să fie în pericol.

Noi avem un lot de primele șase, avem buget de primele șase, avem condiții de primele șase, despre antrenor toată lumea spune că e bun, avem stadion de primele șase. Eu zic că avem toate condițiile.

Astăzi, dacă jucam cu un atacant în prima repriză, aveam șanse să câștigăm meciul. Nu contest alegerile lui Marius, e o remarcă. Avem doi atacanți în lotul echipei și ambii puteau juca în locul lui Iancu. Bauza va crea alți golgheteri în toamna asta”, a declarat, la Digi Sport, patronul FCU.

CROITORU: AM AVUT O DISCUȚIE CU JUCĂTORII, MAI BĂRBĂTEASCĂ

Mi-e greu să fac o descriere a unui meci în care avem cinci ocazii mari și pierdem 0-1. Puterea antrenorului e până la 16 metri, de acolo nu poate face nimic niciun antrenor în lumea asta.

Sunt jucători, am fost și eu, am jucat și eu la un anumit nivel, se mai întâmplă să ratezi, dar să ai patru-cinci ocazii într-un meci și să pierzi e dezamăgitor.

Te simți neputincios ca antrenor. Stai să te întrebi ce ți-a lipsit în afară de gol și ce ai putea să lucrezi să poți face un jucător să marcheze. E foarte greu, unele lucruri nu sunt de antrenat

Am avut o discuție cu jucătorii, mai bărbătească. Performanța se construiește, lor nu trebuie să le fie teamă să-și construiască performanța lor. Nu merge cu grătare, cu cinci cu doi, cu lasă-mă să te las jumătate de an, performanța se construiește. Fotbalul e o junglă, cei mai puternici rezistă”, a spus, după joc, antrenorul juveților.

Articolul precedentGorj: Eveniment rutier, trei persoane evaluate medical
Articolul următorEdi Iordănescu a anunțat lotul pentru meciurile cu Finlanda și Bosnia