Fotbal: Pandurii a făcut scor la Târgu Cărbunești și continuă în coasta celor de la CSM Reșița

Pandurii Târgu Jiu s-a impus, sâmbătă, la Târgu Cărbunești, în fața formație locale, Gilortul, scor 6-1, în urma unei partide din Liga 3, Seria 7, în care oaspeții s-aU desprins de abia în minutul 59, în ciuda proporțiilor scorului. Mai mult, în minutul 48, tabela de marcaj arăta 1-1, în urma reușitei lui Bogdan Dănăricu.

Trebuie subliniat, Gilortul nu a putut alinia cel mai bun unsprezece, jucătorii Dragoș Săulescu, Darius Almăjanu și Gabriel Viespe fiind cu probleme medicale. Mai mult, chiar la încălzire, portarul Daniel Popescu, anunțat titular, a acuzat o accidentare și nu a putut intra în joc.

Una peste alta, Pandurii s-a dezlănțuit pe finalul meciului și continuă în coasta celor de la CSM, Reșița, liderii seriei după patru etape.

Au marcat:

Bogdan Dănăricu (48′)/Robert Petre (11′), Marian Pleașcă (51′ – penalty, 65′), Andrei Georgescu (59′), Peniel Obeng (68′), Bebeto Lupuleț (83′).

Gilortul: Beaujeon – Cuțitoiu, Dolcescu (65′ Cocioabă), Istudor, Gheorghe (46′ Safta) – Oprișa (65′ Miroiu), Avrămescu (cpt) – Stegaru, Dănăricu, Bucur (87′ Lazăr) – Gîlcescu.
Rezerve neutilizate: Voinea – Scurtu, Filip.
Antrenor: Mihai Dinu
Pandurii: Iovicin – Pleașcă (cpt, 79′ Corduneanu), Savu, Suently, Trușescu (62′ Peniel) – Aerts, Jorges, Mensah (74′ Lupuleț), Petre (74′ Stancu) – Rasoveanu (62′ Afrim), Georgescu.
Rezerve neutilizate: Oprița – De Las Heras, Tyreses, Cojocaru.
Antrenor: Călin Cojocaru

REZULTATELE ETAPEI:

vineri, 17 septembrie 2021, ora 17:00

CSM Deva – CSM Reșița  0-2
Mediop Ndiaye (58, 67 – penalty)

Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2 – CSM Jiul Petroşani 2-1
Iulian Măicăneanu (59 – penalty), Laurențiu Popescu (82) / Daniel Cocină (5)

sâmbătă, 18 septembrie 2021, ora 17:00

Progresul Ezeriş – Viitorul Şimian  1-0
Rafael Daniel Hrudei (55 – penalty)

Voinţa Lupac – Aurul Brad  2-1
Cristian Danci (69), Andrea Săndescu (90+2) / Dragoș Danciu (51)

Gilortul Târgu Cărbuneşti – Pandurii Târgu Jiu 1-6
Bogdan Dănăricu (48) / Robert Petre (11), Marian Pleașcă (51 – penalty, 65), Andrei Georgescu (59), Peniel Obeng (68), Bebeto Lupuleț (83)