Fotbal: România câștigă cu Belarus și este în grafic. Iordănescu: Mergem înainte, avem drumul nostru

Naţionala de fotbal a României a învins selecţionata Belarusului, scor 2-1 (2-0), marţi seara, pe Arena Naţională din Bucureşti, într-un joc din  Grupa I a preliminariilor EURO 2024.

Tricolorii și-au adjudecat cele trei puncte în urma golurilor înscrise de Nicolae Stanciu (minutul 17) și Andrei Burcă (minutul 19).

Finalul a fost unul cu emoții, echipa Belarusului reușind să puncteze prin Vladislav Morozov (minutul 86).

România: 12. Ionuţ Radu – 4. Cristian Manea, 3. Radu Drăguşin, 15. Andrei Burcă, 13. Raul Opruţ – 18. Răzvan Marin, 6. Tudor Băluţă (8. Alexandru Cicâldău, min. 44), 10. Nicolae Stanciu (căpitan; 14. Marius Marin, min. 77) – 21. Olimpiu Moruţan (17. Alexandru Dobre, min. 65), 7. Denis Alibec (19. Florin Tănase, min. 77), 20. Dennis Man (22. Octavian Popescu, min. 65)

Edward Iordănescu: Ne lipsește maturitatea și pragmatismul

Un lucru pozitiv, pe lângă faptul că am luat punctele, a fost jocul în multe momente, mai ales în repriza a doua când puteam să facem 3-0 şi puteam să vorbim altfel. În continuare ne lipseşte maturitatea şi chiar pragmatismul, dar consider că rezultatul nu este în conformitate cu jocul, pentru că adversarul a avut o ocazie, a marcat, noi am mai avut cel puţin trei-patru ocazii, au fost situaţii importante, pe care le-am irosit. Dacă făceam 3-0 cu siguranţă aveam un final de joc mult mai liniştit. După doi ani de zile legăm două rezultate pozitive, aşadar mergem înainte cu putere şi ne uităm cu interes spre iunie. Aţi văzut după felul în care s-au bucurat băieţii, cam ce atmosferă este în vestiar. Îmi pare rău şi pentru Denis Alibec că nu a marcat, pentru că merita. Cred că se închidea tot dacă ar fi marcat. Toţi au muncit. În prima repriză au fost foarte buni, în repriza a doua am pierdut timp. (…) Trebuie să învăţăm să avem sânge rece, să omorâm jocul, pentru că la 3-0 s-ar fi terminat totul. Echipa îşi doreşte foarte mult şi asta naşte presiune şi mai vine presiune din exterior, dar noi avem drumul nostru, mergem înainte. Ce se întâmpla dacă făceam 1-1 cu Andorra aşa cum a făcut Kosovo? La nivelul la care joacă băieţii din Kosovo au făcut egal. Noi am făcut 2-0 şi a fost o dramă. De ce să atragem atâta energie negativă? Băieţii o resimt şi nu este OK. Ce s-ar fi întâmplat dacă noi făceam egal cu Andorra, eram linşaţi? Nu cred că este normal. Dacă opinia publică îşi doreşte ca România să fie din nou la un turneu final, haide să dăm mai multă căldură. Dacă antrenorul vă spune că au nevoie, hai să dăm. Avem nevoie de sprijinul foştilor mari campioni ai României, spun asta pentru că ştiu ce se discută în interior. Dacă vom face asta, ne va fi mai uşor. Dacă nu ne vom târî spre Europa, dar ne vom târî până vom pune mâna peste linia de final şi vom fi în Germania”, a declarat selecționerul.

Celelalte rezultate din Grupa I:

Elveția – Israel 3-1 (1-0)
Kosovo – Andorra 1-1 (0-0)
CLASAMENT:

Articolul precedentPreședintele USR: Vom avea un scor care să ne permită să dăm premierul
Articolul următorTârgu Jiu: Se trage tare. Încă 15 troleibuze noi. Lucrările de modernizare a rețelei de transport trebuie încheiate până la sfârșitul acestui an