Gîlcă cere jucători după victoria cu UTA: Avem nevoie de lot dacă vrem să ne batem la campionat, cupă și în Conference League

CSU Craiova s-a impus în fața formației UTA Arad, scor 4-2 (1-1), sâmbătă seara, pe teren propriu, în etapa a doua a SuperLigii la fotbal.

Gazdele au deschis scorul prin fundaşul Gjoko Zajkov (35), cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Mitriţă. Arădenii au egalat chiar înainte de pauză, prin nigerianul Emoh Ezekiel (45).

Echipa lui Mihai Rotaru a reuşit să se desprindă în repriza secundă, prin cubanezul Luis Paradela (58), la primul său gol în Superligă, și  Ştefan Baraiam, care a înscris la scurt timp după intrarea pe teren (73).

Deja în prelungirile jocului, UTA a redus din diferenţă prin fundaşul Alexandru Benga (90+2), după un corner executat de Andrej Fabry, însă Alexandru Mitriţă a fost cel care a închis tabela (90+3), stabilind scorul final: 4-2.

Gîlcă: Mulțumit la nivel general

„Mulțumit, așa, la nivel general. Mai avem nevoie de jucători dacă vrem să ne batem cu adevărat la campionat, cupă, Conference League. Avem nevoie de lot, campionatul este foarte lung. Avem nevoie de foarte mulți jucători de calitate.

A jucat bine și la Hermannstadt cât a jucat (Mitriță – n.red.). A intrat foarte bine, meciul asta a fost decisiv, ca întotdeauna. Păcat că a mai avut câteva situații să marcheze. Este un jucător printre puținii din România care poate să decidă un meci.

E foarte vertical, are o tehnică individuală extraordinară în regim de viteză. Înainte de intrare l-am întrebat dacă poate să reziste vreo 20 de minute ((Baiaram – n.red.). A intrat foarte bine, a fost și inspirația lui Daniel, care a zis că nu mai poate.

Atunci, coroborat cu acest lucru a fost o inspirație că a intrat și a marcat. Pentru încrederea lui, după atât timp, e important pentru a reveni la un nivel cât mai bun”, a spus, după meci, antrenorul.

Articolul precedentMinistru: Mii de români pun o pâine pe masă după ce caută PET-uri prin gunoaie. Este greșit să-i amendezi
Articolul următorISU Gorj: Probleme în urma vijeliei de sâmbătă seara. Copaci căzuți pe carosabil, acoperiș dezmembrat