Gîlcă, după înfrângerea la Dinamo: Mă așteptam la mai mult, să câștigăm. E o lovitură grea pentru noi

CSU Craiova a pierdut în fața lui Dinamo, scor 1-2 (1-2), sâmbătă seara, în Capitală, într-un meci din etapa a VII-a SuperLigii de fotbal.

Bucureștenii au deschis scorul după doar 30 de secunde de joc, prin Ahmed Bani, după ce iniţial golul fusese anulat pentru ofsaid. Gazdele şi-au dublat avantajul în minutul 42, prin Gnahore, iar Craiova a redus din diferenţă rapid, prin Elvir Koljic (44).

Deşi a jucat în inferioritate numerică în repriza secundă, pe final chiar cu doi oameni, Dinamo a rezistat şi a învins liderul, care a suferit prima înfrângere din acest sezon al Superligii.

Francezul Maxime Sivis (58) a fost eliminat direct pentru fault asupra lui Takuto Oshima, iar Josue Homawoo a primit al doilea cartonaş galben în minutul 82.

COSTEL GÎLCĂ: AVEM NEVOIE DE ATITUDINE

Începutul meciului a fost decisiv. Nici nu a început meciul bine că noi am și primit gol. Nici mingea nu a fost bine trimisă, a fost trimisă pe un jucător care era cu spatele la fază, ne-au prins și la mijloc descoperiți, atacantul a avut timp să se întoarcă și am primit golul. Cel de-al doilea gol a venit în urma unei devieri a lui Maldonado și aici s-a cam scris istoria primei reprize, cu toate că am înscris prin Koljic.

N-am reușit în a doua repriză să fim mai limpezi pentru a duce mingea rapid dintr-o parte în alta, să putem să găsim spațiile necesare, să venim cu multe centrări, să ne asociem în benzi, pentru că acolo puteam să creăm superioritate. Am avut în prima repriză și acea bară a lui Mitriță, mă așteptam la mult mai mult, chiar să câștigăm, dar nu a fost așa. E o lovitură grea pentru noi.

Când începi cu accidentări, îți încurcă toate planurile tactice, îți dă puțin planul peste cap, dar nu este o scuză, trebuia să câștigăm. În repriza a doua trebuia să venim cu mai multe centrări, să aducem mingea în careu, puteam să ne creăm mai multe ocazii și să finalizăm mai mult. Am vrut să venim cu mai mulți jucători de atac, să creăm mai multe acțiuni și să finalizăm mult mai bine. Trebuie să fim mai organizați și mai pragmatici în anumite momente ale jocului pentru că astăzi nu am fost, cel puțin în prima repriză.

Suntem abia în etapa a șaptea, îmi doream foarte mult să plecăm cu o victorie de aici, dar nu a fost să fie. Trebuie să avem mult mai multă atitudine în următoarele meciuri, să credem în noi că putem da mai mult din minutul unu. Pe primul loc este atitudinea și apoi tot ce se întâmplă în teren, o să fie mult mai ușor pentru noi, întrucât sunt jucători cu calitate, care pot face diferența, care s potrivesc planului tactic. Avem nevoie de atitudine. E normal să fie complicat când gazonul e moale, dar nu este o scuză”, a declarat, după meci, tehnicianul.

Articolul precedentMitriță: Suntem supărați, dar de mâine trebuie să o luăm de la capăt
Articolul următorGorj: Sparg și lasă străzile ca ”după război”. Primăriile pot aplica amenzi și cam atât…