”Grădiniţa” Pandurii a fost învinsă dintr-un penalty inventat în minutul 95

Pandurii Târgu Jiu a abordat ultimul meci al stagiunii, cel de la Timişoara, cu ASU, cu intenţia clară de a nu pierde. Şi forţat de împrejurări, antrenorul gorjenilor, Călin Cojocaru, i-a trimis în ”primul 11” pe Octavian Pisc (născut 2001), Alexandru Cuţitoiu (2001), Horaţiu Peia (2002) şi Albert Cornicioiu (2002), iar pe banca de reverve i-a avut pe Ianis Stăniloiu (2002), Răzvan Licuriceanu (2001) şi Leonard Gheorghe (2002), toţi tineri jucători din pepiniera clubului. Meciul s-a desfăşurat aproape într-un singur sens, spre poarta oaspeţilor, dar, după două bare şi alte mari ocazii ratate de timişoreni, meciul se îndrepta spre 0-0. Nu a fost de acord ”centralul” Dorin Voina, din Reşiţa, care a inventat o lovitură de la 11 metri, pentru ASU, în minutul 95. Mircea Axente a transformat, în minutul 97, şi toate punctele au rămas la Timişoara.

La un moment dat, fost şi o busculadă pe gazon, mulţi nervi în ambele tabere, unul dintre jucători de la Pandurii spărgând geamul unui avizier în drumul spre vestiare. Călin Cojocaru nu l-a condamnat pentru gest, explicând că tensiunea îşi mai spune cuvântul. De altfel, antrenorul a avut cuvinte frumoase la adresa elevilor săi şi pare dispus să continue treaba începută la Pandurii.

Un meci foarte greu, am întâlnit o echipă foarte bună, pe val. Vine după o serie foarte bună. Noi venim după foarte multe nereuşite. Dar încet-încet, cum am spus şi dăţile trecute, începem să arătăm mai a echipă. Astăzi, din păcate pentru noi, ne-au lipsit aproape şapte jucători. Am avut în lot foarte mulţi jucători de 2001-2002, care sunt la la primul meci îl Liga 2. Cred că se vede că au calitate. Dar trebuie să muncim mult şi se vor vedea rezultatele. Astăzi noi am stat, într-adevăr, mai mult defensiv, ştiam ce joacă Poli şi speram să în prindem pe contre. Din păcate, am pierdut în minutul 97, când arbitrul a arătat cinci minute de prelungiri sau patru şi am luat gol în minutul 97. Deci, pentru mine, astăzi băieţii nu au pierdut. Astăzi, într-adevăr, am câştigat o echipă. Am văzut dăruire, am văzut ambiţiei şi au făcut ceea ce le-am cerut, asta e cel mai important’‘, a declarat, pentru L2 Prosport, tehnicianul gorjenilor.

Pandurii: Mih. Cotolan – P. Chiş, Oiţă (cpt.), D. Ciobanu, Nic. Cotolan – Rob. Bratu, Pisc – Cuţitoiu, Peia, P. Popescu – Cornicioiu

Rezerve: Al. Opriţa – Nichifor, Al. Dinu, Stăniloiu, R. Filip, Licuriceanu, Leo Gheorghe

Antrenor: Călin Cojocaru

Articolul precedentPomina lumii! Au montat centrala bisericii fix prin pictura veche de peste 200 de ani
Articolul următorÎncep concedierile în ministere: Şefii, nepoţii, iubitele şi clientela politică, cap de listă