Asociația Forumul Judecătorilor din România cere menținerea nivelului actual al veniturilor magistraților, avertizând că eventualele diminuări ar putea afecta independența justiției și genera plecări masive din sistem. Solicitarea s-a adresat ministrului interimar al Municii, Dragoș Pîslaru, în contextul discițiilor ce vizează proiectul legii salarizării unice.
„Trecerea către un nou sistem de salarizare trebuie să se facă astfel încât niciun magistrat să nu înregistreze o diminuare a venitului salarial net avut la data intrării în vigoare a noii legi. Astfel, drepturile salariale acordate, în prezent, judecătorilor și procurorilor trebuie menținute, ca drepturi câștigate, în viitoarea reglementare, nu doar ca o măsură. În altă ordine de idei, în situația în care salariile magistraților s-ar diminua, acest aspect ar risca să conducă la un exod din profesie a celor care se pot pensiona în baza vechii legislații, întrucât rămânerea într-un sistem în care volumul de activitate este uriaș, instabilitatea raporturilor de serviciu este frecventă, iar meritocrația este inexistentă, ar însemna un dezavantaj de ordin financiar, iar acest lucru ar destabiliza serviciul public de justiție, magistrații cu experiență neputând fi înlocuiți imediat”, a transmis, printr-o scrisoare deschisă, asociația.




























