Meteo: De marți, vremea se ”strâmbă”. Sunt anunțate ploi și căderi de grindină

Administrația Națională de Meteorologie a prezentat, duminică, prognoza pentru săptămâna 21-27 aprilie.

 

Luni: Deosebit de cald

Luni, vremea va fi deosebit de caldă pentru această perioadă, în cea mai mare parte a țării. Cerul va fi variabil, însă după-amiaza și seara, vor fi înnorări accentuate, averse și descărcări electrice, local la munte și pe arii restrânse în Moldova, Dobrogea și estul Munteniei.
Cantitățile de apă vor depăși izolat 15 l/mp. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări de scurtă durată în timpul ploilor.
Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 21 și 27 de grade, mai scăzute pe litoral, spre 18…20 de grade, iar cele minime se vor situa între 5 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 15 grade în Dealurile de Vest.

 

Marți: Vreme caldă, dar instabilă

În noaptea și ziua de marți, valorile termice vor fi în continuare peste normele caracteristice datei, dar vremea va deveni instabilă în cea mai mare parte a țării. Cerul va fi variabil, dar cu precădere după-amiaza și seara, vor fi înnorări temporar accentuate, averse și descărcări electrice în zonele montane și submontane, local în vest, nord-vest și centru și izolat în restul teritoriului.
Pe arii restrânse vor fi cantități de apă mai însemnate și grindină. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări în timpul ploilor, ce izolat pot lua aspect de vijelie. Temperaturile maxime vor fi cuprinse între 15 și 26 de grade, cu cele mai scăzute valori pe litoral, iar cele minime între 3 grade în depresiunile din estul Transilvaniei și 13 grade în Dealurile de Vest. Pe areale mici se va forma ceață.
Miercuri: Vreme instabilă
Vremea va fi instabilă în vestul, nord-vestul și centrul țării, unde, mai ales după-amiaza și seara, vor fi înnorări temporar accentuate, averse și descărcări electrice. Pe arii restrânse vor fi cantități de apă mai însemnate și condiții de grindină.
În restul teritoriului cerul va fi variabil, iar fenomene asociate instabilității atmosferice se vor semnala cu totul izolat. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări de scurtă durată în timpul ploilor.
Temperaturile maxime se vor încadra între 15 și 25 de grade, iar cele minime vor fi cuprinse între 3 și 13 grade. Pe areale mici se va forma ceață.

Joi: Cald, cer variabil, averse

În țară, regimul termic nu va avea variații mari față de intervalul anterior, astfel că se va situa în continuare peste cel normal pentru această perioadă.
Cerul va fi variabil, cu înnorări, averse și descărcări electrice după-amiaza în vest și nord-vest și izolat în restul țării. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări de scurtă durată în timpul ploilor.
Temperaturile maxime se vor încadra în general între 17 și 23 de grade, iar cele minime între 3 și 13 grade.

 

Weekend 25-27 aprilie: Vremea se răcește

Vremea se va răci treptat, iar aria ploilor se va extinde în cea mai mare parte a țării.
Articolul precedentZeci de mii de ouă reîntoarse, înainte de Paște, de la livrarea spre comercializare
Articolul următorRotaru: Putem să ieșim campioni. Avem șanse, suntem acolo