Ninsorile ar urma să ia, în general, o pauză, sâmbătă, în Oltenia, transmite pagina de meteorilogie Climatologie și Prognoze globale. Sunt așteptate precipitații sub formă de ploaie în sudul Moldovei și al Munteniei.
”DUMINICĂ
Începând cu dimineața zilei de duminică, ninsorile se vor extinde rapid în nordul Munteniei, devenind abundente, în special în zona Subcarpatilor, dar si prin Câmpia Română. În Dobrogea va ploua.
Pe parcursul dimineții, se vor transforma în ploaie în Câmpia Română si va incepe să ningă în zona Transilvaniei, din nou.
Ninsorile vor continua în zona Carpaților Meridionali, iar ploile în Muntenia și sud-est pe tot parcursul zilei de duminica, iar în noaptea ce urmează se vor transfora în ninsoare pentru jumatatea de nord a regiunii.
LUNI
În Sudul Munteniei va continua să plouă și peste noapte. Dimineața zilei de luni va aduce o nouă transformare în ploaie pentru Muntenia si Oltenia, urmând ca ninsorile să cuprindă iarăși Moldova si Transilvania, urmând să ningă și în Republica Moldova.
În jumatatea sudică a Câmpiei de Vest, ninsorile se vor transforma în ploaie luni, după orele pranzului.
Precipitațiile ar trebui să se restrangă o dată cu primele ore ale zilei de marti”, transmite sursa menționată.

























