Meteo: Vreme rece în următoarele două săptămâni. Ploi și temperaturi aproape de îngheț

Vreme mai rece decât normalul perioadei în România, în următoarele două săptămâni, anunță meteorologii.

 

În următoarele două săptămâni, continentul rămâne împărțit în două, cu vreme mai rece decât de obicei în est și condiții aproape normale până la creșterea treptată a temperaturilor în vest”, transmite Severe Weather Europe.

 

La orizont de câteva zile

 

O masă de aer rece se va instala deasupra României, aducând temperaturi neobișnuit de scăzute pentru această perioadă, mai ales în jumătatea nordică a țării.

În zonele de vale din nord, centru și nord-est, mercurul va coborî în nopțile senine până la valori de numai 1 – 4°C, iar local vor fi posibile înghețuri la sol și brumă.

Și mai frig va fi în depresiunile dintre munți, unde minimele termice vor scădea sub pragul de îngheț. Izolat, se pot înregistra temperaturi de până la -5°C în unele nopți.

Vremea se va menține rece cel puțin până la mijlocul lunii, iar temporar vor fi înnorări și ploi în cea mai mare parte a țării”, precizează meteoradar.ro.

 

IMAGINI SEVERE WEATHER EUROPE

 

 

Articolul precedentRădoi, după egalul cu CFR: Ne trebuie patru puncte. Din vară toți trebuie să dăm mai mult
Articolul următorTârgu Jiu: Încep ”Zilele Elvira Godeanu”. Programul manifestărilor, ce piese vor fi puse în scenă