Ministrul interimar al Muncii, Dragoș Pîslaru, spune, în contextul acțiunilor sindicale de protest, că noua lege a salarizării nu va duce la scăderea veniturilor aflate în plată în sectorul public.
„Niciun venit aflat în plată în sectorul public nu va scădea ca urmare a acestei legi. Este esențial, niciun angajat din sectorul public nu va pleca acasă cu mai puțini bani ca urmare a acestei reforme. (…) Nu are cum acest proiect să mulțumească pe toată lumea. Nu este un proiect de creștere salarială, este un proiect de echitate salarială”, a declarat Pîslaru.




























