Radu Miruță., ministrul interimar al Apărării, transmite, după conferința NATO de generare a capabilităților, desfășurată la sediul central al comandamentului operațional din cadrul alianței (SHAPE) din Belgia, că se află în contact cu aliații pentru identificarea celor mai bune capabilități de apărare aeriană, după incidentul din Galați.
În context, acesta anunță că România a comandat capabilităși moderne de apărare antiaeriană și antidronă:
„Prin programul SAFE am comandat capabilități moderne de apărare antiaeriană și antidronă, în valoare de aproximativ 3 miliarde de euro. Acestea vor răspunde nevoilor pe care le-am identificat, însă primele livrări vor începe peste aproximativ un an și jumătate. Până atunci, este legitim să solicităm sprijin aliat temporar pentru consolidarea apărării pe Flancul Estic”, m




























