Norvegia a câștigat Campionatul European de Handbal. Cristina Neagu, cel mai bun inter stânga al competiției

Naţionala de handbal feminin a Norvegiei a câştigat, duminică, Campionatul European, în urma finalei cu Danemarca, scor 27-25 (21-15).
Este al doilea titlu continental pentru norvegience.
Medalia de bronz a revenit echipei Muntenegrului, după 27-25 în prelungiri, cu campioana olimpică Franţa.
Reprezentativa României a încheiat competiția pe locul 12, iar Cristina Neagu a fost aleasă cel mai bun inter stânga.
Totodată, românca a stabilit și un nou record al golurilor marcate la Campionatul European (303), atât la feminin, cât și la masculin.

Clasament final: .1. Norvegia, 2. Danemarca, 3.  Muntenegru, 4. Franţa, 5. Suedia, 6. Oland, 7. Germania, 8. Slovenia, 9. Spania, 10. Croaţia, 11. Ungaria, 12. România, 13. Polonia, 14. Elveţia, 15. Serbia, 16. Macedonia de Nord.

Articolul precedentGorj: Accident în Defileul Jiului. Două femei au fost transportate la spital
Articolul următorProful, minutul și scorul: Dolarii din petrol și treburile rușinoase