Pandurii, înfrângere la Ploieşti. Omul în negru, Popa, ne-a popit în minutul 2

Tânăra formație din Târgu Jiu a fost considerată victimă sigură în partida din cadrul etapei a treia, din Liga a II a, împotriva celor de la Petrolul Ploiești, iar arbitrul Sergiu Popa (Aiud) a avut grijă ca pronosticurile să fie în grafic. Acesta a inventat o lovitură de la 11 metri la o fază la care nu impunea nimic și, cu acordul tacit al asistentului Florin Pucheanu (Ulmi -Dâmbovița), le-a pus migea pe var gazdelor, care transformă prin Arnăutu. 1-0, minutul 3, însă băieții de la Pandurii nu se pierd cu firea și revin în joc cu curaj. Reușesc să lege frumos, dar ultima pasă suferă, țesătura concepută și exersată la antrenament nu se concretizează în ocazii de gol. Contrar cursului jocului, Petrolul își mărește avantajul în minut 37 prin Saim. Acesta a profitat de o greșeală mare a portarului Mihai Cotolan, tânăr pandur care a fost nesigur în câteva intervenții pe parcursul primei reprize. Se așteaptă un scor fluviu, dar Pandurii stă bine în teren, iar în a doua repriză șansa se întoarce cu fața spre alb-albaștrii. Petrolul trece pe lângă 3-0, însă Pârvulescu, minutul 85, taxează o greșeală a defensivei gazdelor și înscrie pentru Pandurii. E timpul ca arbitrul Sergiu Popa să-și intre din nou în rol, așa cum a început meciul. Speriat de posesia oaspeților, centralul întoarce o aruncare de la margine, la presiunea antrenorului gazdelor, Leo Grozavu, și, pierdut tot, fluieră finalul când jucătorii de la Petrolul se pregăteau să execute un corner, după ce un fotbalist localnic l-a luat la întrebări, reproșându-i că nu pune capăt meciului.

Pandurii: M. Cotolan – N. Cotolan, R. Gheorghe, D. Ciobanu, D. Brînzan, A. Vasilescu, G. Tudoran, N. Pîrvulescu, D. Cenaj, A Vodă, A. Blejdea; Antrenori: Adrian Bogoi și Dorian Gugu

Articolul precedentPetrolul Țicleni, out din Cupa României. Pandurii așteaptă să intre în competiție
Articolul următorGalerie foto! Scandal în toiul zilei la un bar din Târgu Jiu. Puhoi de polițiști și mascați la fața locului