duminică, iunie 13, 2021
Acasă Principale Sport Patru pentru Europa! Ce echipe pot întâlni CFR Cluj, FCSB, CSU Craiova...

Patru pentru Europa! Ce echipe pot întâlni CFR Cluj, FCSB, CSU Craiova și Sepsi în tururile preliminare

 

CFR Cluj (campioana), FCSB (vicecampioana), CSU Craiova (câștigătoarea Cupei) și Sepsi vor fi echipele din România care vor lua startul în ediția 2021-2022 a competițiilor europene.

Potrivit Digi Sport, clujenii vor intra încă din primul tur al Champions League, iar celelalte trei echipe vor participa în preliminariile Conference League, competiția nou-înființată de UEFA. CFR Cluj va fi cap de serie în turul 1 și turul 2 preliminar, avantaj ce va dispărea în al treilea tur.

 

Adversari posibili pentru CFR Cluj, cap de serie, în turul 1 preliminar Liga Campionilor:

  • Riga FC (Letonia)
  • Helsinki (Finlanda)
  • Linfield Belfast (Irlanda de Nord)
  • CS Fola Esch (Luxemburg)
  • Neftchi Baku (Azerbaidjan)
  • Șahtior Soligorsk (Belarus)
  • Shamrock Rovers (Irlanda)
  • Connah’s Quay Nomads (Țara Galilor)
  • Valur (Islanda)
  • Bodo/Glimt (Norvegia)
  • Mura Murska Sobota (Slovenia)
  • Teuta Durres (Albania)
  • Borac Banja Luka (Bosnia și Herțegovina)
  • Hamrun Spartans (Malta)

Adversari posibili pentru CFR Cluj, cap de serie, în turul 2 preliminar Liga Campionilor:

  • Dinamo Zagreb (Croația)
  • Slavia Praga (Cehia)
  • Olympiacos (Grecia)
  • Young Boys (Elveția)
  • Steaua Roșie Belgrad (Serbia)
  • Glasgow Rangers (Scoția)

Adversari posibili pentru CFR Cluj, nu e cap de serie, în turul 3 preliminar Liga Campionilor:

  • Dinamo Zagreb (Croația)
  • Slavia Praga (Cehia)
  • Olympiacos (Grecia)
  • Young Boys (Elveția)
  • Steaua Roșie Belgrad (Serbia)
  • Glasgow Rangers (Scoția)

Adversari posibili pentru FCSB și CSU Craiova, ambele cap de serie, în turul 2 preliminar Conference League:

  • Dynamo Brest (Belarus)
  • Dunajska Streda (Slovacia
  • KuPS Kuopio (Finlanda)
  • FH Hafnarfjardar (Islanda)
  • MS Ashdod (Israel)
  • Sutjeska Niksic (Muntenegru)
  • Partizani Tirana (Albania)
  • Valerenga (Norvegia)
  • Hammarby (Suedia)
  • Elfsborg (Suedia)
  • BK Hacken (Suedia)
  • Lokomotiv Plovdiv (Bulgaria)
  • KF Laci (Albania)
  • Europa FC (Gibraltar)
  • FK Liepaja (Letonia)
  • Hibernians FC (Malta)
  • Levadia Tallin (Estonia)
  • Drita (Kosovo)
  • Kesla (Azerbaidjan)
  • Sumgayit (Azerbaidjan)
  • La Fiorita (San Marino)
  • Stjarnan (Islanda)
  • Tobol (Kazahstan)
  • Şahtior Karagandy (Kazahstan)
  • Ujpest (Ungaria)
  • Academia Puskas (Ungaria)
  • Torpedo-BelAZ Zhodino (Belarus)
  • Rakow Czestochowa (Polonia)
  • Pogon Szczecin (Polonia)
  • Slask Wroclaw (Polonia)
  • FK Shkupi (Macedonia de Nord)
  • Petrocub Hîncești (Moldova)
  • NSI Runavik (Insulele Feroe)
  • Coleraine (Irlanda de Nord)
  • Tre Penne (San Marino)
  • Siroki Brijeg (Bosnia și Herțegovina)
  • Bala Town (Țara Galilor)
  • Zilina (Slovacia)
  • FK Panevezys (Lituania)

Adversari posibili pentru Sepsi, debutantă în cupele europene, în turul 2 preliminar Conference League:

  • FC Basel (Elveția)
  • FC Copenhaga (Danemarca)
  • Viktoria Plzen (Cehia)
  • Gent (Belgia)
  • Astana (Kazahstan)
  • Feyenoord (Olanda)
  • Qarabag (Azerbaidjan)
  • AEK Atena (Grecia)
  • Partizan Belgrad (Serbia)
  • BATE Borisov (Belarus)
  • Molde (Danemarca)
  • Rosenborg (Norvegia)
  • Maribor (Slovenia)
  • Rijeka (Croația)
  • Apollon Limassol (Cipru)
  • FC Fehervar (Ungaria)
  • Dundalk (Irlanda)
  • Austria Viena (Austria)
  • Santa Clara (Portugalia)
  • Suduva (Lituania)
  • ȚSKA Sofia (Bulgaria)
  • Hajduk Split (Croația)
  • Dudelange (Luxemburg)
  • Sochi (Rusia)
  • Aberdeen (Scoția)
  • The New Saints (Țara Galilor)
  • Spartak Trnava (Slovacia)
  • Olimpija Ljubljana (Slovenia)
  • Vorskla Poltava (Ucraina)
  • FK Sarajevo (Bosnia și Herțegovina)
  • Sivasspor (Turcia)
  • Osijek (Croația)
  • Aarhus (Danemarca)
  • AEL Limassol (Cipru)
  • FC Vaduz (Liechtenstein)
  • Domzale (Slovenia)
  • Vojvodina Novi Sad (Serbia)
  • Cukaricki Belgrad (Serbia)
  • 1.FC Slovacjo (Cehia)

Adversari posibili pentru FCSB, cap de serie, în turul 3 preliminar Conference League:

  • Dudelange (Luxemburg)
  • Vitesse Arnhem (Olanda)
  • Sochi (Rusia)
  • Rubin Kazan (Rusia)
  • Aberdeen (Scoția)
  • The New Saints (Țara Galilor)
  • Spartak Trnava (Slovacia)
  • Olimpija Ljubljana (Slovenia)
  • Hibernian (Scoția)
  • Kolos Kovalivka (Ucraina)
  • Vorskla Poltava (Ucraina)
  • FK Sarajevo (Bosnia și Herțegovina)
  • Trabzonspor (Turcia)
  • Sivasspor (Turcia)
  • Osijek (Croația)
  • Aarhus (Danemarca)
  • AEL Limassol (Cipru)
  • FC Vaduz (Liechtenstein)
  • Lucerna (Elveția)
  • Domzale (Slovenia)
  • Vojvodina Novi Sad (Serbia)
  • Cukaricki Belgrad (Serbia)
  • 1.FC Slovacjo (Cehia)

Adversari posibili pentru CSU Craiova și Sepsi, niciuna cap de serie, în turul 3 preliminar Conference League:

  • FC Basel (Elveția)
  • FC Copenhaga (Danemarca)
  • Viktoria Plzen (Cehia)
  • Gent (Belgia)
  • Anderlecht (Belgia)
  • Astana (Kazahstan)
  • LASK Linz (Austria)
  • Feyenoord (Olanda)
  • Qarabag (Azerbaidjan)
  • PAOK (Grecia)
  • AEK Atena (Grecia)
  • Partizan Belgrad (Serbia)
  • BATE Borisov (Belarus)
  • Molde (Danemarca)
  • Rosenborg (Norvegia)
  • Maribor (Slovenia)
  • Rijeka (Croația)
  • Apollon Limassol (Cipru)
  • FC Fehervar (Ungaria)
  • Dundalk (Irlanda)
  • Austria Viena (Austria)
  • Santa Clara (Portugalia)
  • Pacos de Ferreira (Portugalia)
  • Suduva (Lituania)
Page Reader Press Enter to Read Page Content Out Loud Press Enter to Pause or Restart Reading Page Content Out Loud Press Enter to Stop Reading Page Content Out Loud Screen Reader Support