Petev, după egalul cu Rapid: Situațiile noastre de gol au fost mai clare

CSU Craiova și Rapid au terminat la egalitate, scor 1-1 (1-0), luni seara, în Bănie, într-un meci din etapa a XXIX-a a Superligii de fotbal, penultima din sezonul regulat.

Oltenii au deschis scorul prin Alexandru Mitriţă (30), din centrarea lui Nicuşor Bancu.

Oaspeții au egalat după pauză, prin slovacul Jakub Hromada (49), care a sancţionat o nesincronizare în centrul defensivei craiovene, la centrarea lui Ermal Krasniqi.

Rapid a avut două ocazii mari de gol în prima repriză, prin Florent Hasani (14), blocat in extremis de portarul Laurenţiu Popescu, şi de Krasniqi (20).

În repriza secundă, gazdele au avut o ocazie notabilă prin hondurianul Denil Maldonado (53), dar portarul Marian Aioani a apărat.

Jayson Papeau a creat pericol la poarta lui Popescu (64), dar nu a reuşit să trimită pe spaţiul acesteia.

CSU a mai avut o oportunitate bună, dar Răzvan Oaidă a blocat la sacrificiu şutul lui Bancu (76).

Ambele echipe au reclamat arbitrajul, oltenii solicitând o lovitură de la 11 metri la Bairam (minutul 80), în timp ce giuleștenii au cerut penalti la faze petrecute în minutele 20 și 85.

PETEV: Rapid are jucători foarte buni

Situațiile noastre de gol au fost mult mai clare. Meciul ar fi fost diferit dacă am fi reușit să mai marcăm. Rapid are mulți jucători foarte buni și atunci când nu acoperi bine o anumită zonă, primești gol.

Mitriță este un jucător foarte important pentru noi. Este normal să ne fie mai dificil fără el, dar am reușit să avem câteva situații de gol și fără el pe teren. Am avut o posesie mai bună, dar, din nefericire, nu am reușit să dăm gol”, spus, la final jocului, antrenorul CSU.

Articolul precedentANM: Cum va fi vremea în Oltenia în următoarele două săptămâni
Articolul următorRotaru a recunoscut: Ce calcule își făcea pentru câștigarea campionatului, înainte de meciul cu Rapid