Primăria Rovinari se împrumută aproape o sută de miliarde de lei vechi

Primăria Orașului Rovinari va contacta un împrumut în valoare de 9.831.017 lei. Demersul financiar a fost aprobat de consilierii locali, în ședința de Consiliu din 27.05.202025.
Laurențiu Chivu, fost viceprimar al orașului, se întreabă dacă nu cumva chiar și perspectiva falimentului poate fi luată în calcul în cazul UAT Rovinari.

 

Faliment la Primăria Rovinari?
Datorii de peste 100 miliarde lei vechi acumulate de conducerea primăriei după un management defectuos?
S-a aprobat un împrumut de aproape 100 miliarde lei vechi, mai exact 9.831.917 lei pe 10 ani de zile.
Următorii 10 ani se vor plăti rate și dobânzi pentru achitarea împrumutului.
De ce nu s-a împrumutat pe 100 de ani? Sau pe 4 ani cât este mandatul?
Prima mare investiție după împrumut, s-a aprobat în perioada 18 – 22 iunie 2025 Zilele orașului Rovinari, mici si bere cu dobândă mare.
Autobuzele electrice circulă goale până la Drăguțești, trebuie achitate finului.
Oamenii buni îndatorează orașul înainte de a fugi din țară?
Doar împreună băieții deștepți fac declarația de avere să râdă !
Distribuiți vă rog, că doar împreună vom achita ratele și dobânda.
Urmează mărirea taxelor și impozitelor?!”, transmite, pe pagina de socializare, fostul viceprimar. 
Primăria Rovinari este una dintre cele mai solide financiar raportat la județul Gorj, veniturile  prin prisma activităților din minerit și energie întărind serios bugetul local.

Articolul precedentTârgu Jiu – investiție majoră: Se extinde rețeaua de transport în comun pe cablu în sudul municipiului
Articolul următorSecretarul general NATO: Va continua să existe o prezență militară americană foarte puternică în Europa