Proful, minutul și scorul: Cu gândul la ’66

Is it really coming home? – Day 2

3 meciuri a avut ziua de ieri, iar de azi… vorba lu’ nea Oividu Ioanițoaia aseară: „Parcă-i prea obositor cu 4 meciuri”.
Anglia vs. Iran, Senegal vs. Țarile de Jos (numiți-o Olanda, așa cum o știam până mai ieri) și SUA vs. Țara Galilor.
Nu anticipa careva că, spre exemplu, la meciul englezilor se vor da 8 (opt, da, ați citit bine) boabe, ori că deja vom avea 3 jucători cu câte 1 dublă după primele două zile.
Concret, Enner Valencia (Ecuador), Bukayo Saka (Anglia) și Mehdi Taremi (Iran) au deja două de căciulă…
Până prin minutul 35 al meciului englezilor cu iranienii, nimic nu anticipa că va fi ploaie de goluri. Apoi, 3 goluri în 16 minute, that’s something. Jude Bellingham (fază tipic braitanică, finalizată cu o lovitură de cap), Bukayo Saka (pasă involuntară aproape Maguire și un șut în forță spre gol) și Raheem Sterling (centrare Harry Kane, finalizată frumos) au dus scorul la 3-0 fără a da englezii senzația c-ar fi apăsat pedala.
De menționat că a început nebunia minutelor de prelungire la această ediție de Mondial. 14 au fost la pauza acestui meci, după accidentarea urâtă a portarului titular al Iranului din minutul 20.
Același Saka (‘62), Marcus Rashford (‘71) și Jack Grealish (‘90) au mai dat câte una, cu mențiunea că Taremi a mai spălat rușinea – două goluri în minutele 65 și… 103 (mda, în al treisprezecelea minut de prelungiri, după decizie VAR).
De la pauză dansau suporterii în tribune, iar la final… It’s coming home! Asta se citea peste tot pe net, chiar dacă poate ironic.
Meciul secund al zilei a fost unul extrem de echilibrat, între o favorită – Olanda – ce nu găsea drumul spre izbăvire și o selecționată a Senegalului extrem de arțăgoasă, lipsită de Sadio Mane (accidentat, dar luat în lot poate pentru creșterea motivației echipei?), dar plină de tupeu pe teren.
Meci extrem de echilibrat, așadar, până la final, când Cody Gakpo (‘84) și Davy Klaassen (în minutul 9 de prelungiri!) au asigurat o bucurie fanilor și o certitudine că Olanda e acolo.
Printre favoritele din eșalonul secund… Se prefigurează un meci extrm de interesant în etapa a treia din această grupă, când Ecuador dă piept cu Senegalul.
O bătălie frumoasă pentru locul al doilea.
Asta în ideea în care Olanda nu se încurcă cu Valencia&Co., iar Senegalul nu se împiedică de Qatar.
Ultimul meci al zilei a fost unul cu o desfășurare în oglindă. Prima repriză au dominat americanii, plini de elan, plini de creativitate, punând presiune pe galezii parcă amorțiți de prezența, după aproape 65 de ani, la un nou Mondial.
Copilul președintelui din Liberia, al fostului Balon de Aur – George Weah – , tânărul Timothy Weah, a finalizat într-o manieră de atacant pur-sânge pasa lui Pulisic în minutul 36, punând pe jar echipa galeză. Eh, după pauză am văzut o cu totul altă Țară a Galilor, care treptat a început „să călărească” tânăra echipă a SUA. Gareth Bale (who else?) a obținut un penalty, transformat tot de el, în minutul 86, prilej de bucurie în Regat.
Un rezultat mare, după decenii de așteptare. Iar britanicii chiar suferă după fotbal…
Una peste alta, zi cu 2+ la pariuri, la cote de la 1.44 în sus. Ieri mi-au ieșit, vedem azi

IONUȚ CATRINA

Articolul precedentSenator: Închisoare cu executare pentru șoferii băuți sau conducere fără permis
Articolul următorGorj: ”Pricopseală penală”! La volan, fără permis și băut, iar mașina nu era înmatriculată