Proful, minutul și scorul: Magicianul altruist

Magicianul altruist – Day 20

Suntem aproape de finalul unei luni pline cu fotbal de calitate, cu surprize și… cu spectacol.
Am avut aseară spectacol la Argentina vs. Croația, un meci de la care așteptam mult mai multă combativitate din partea croaților.
N-a fost așa decât vreo 30 de minute, interval în care deja vedeam o echipă așezată a ex-iugoslavilor, cu o posesie superioară pumelor. Deja intuiam un scenariu de prelungiri, cu emoții etc.
Doar că… vine un fault în careu la Alvarez. Justificat, blocaj al lui Livakovic la tânărul vârf de la City, revenit după împrumutul la River Plate, echipa care l-a format. Cine bate? Sus, tehnic și în forță, exact: Messi. 1-0 în minutul 34, 2-0 în minutul 39, când, în cădere, argentinianul îi întoarce favorul mai tânărului său coechipier, care face o cursă perfectă și înscrie cumva în à la Maradona.
2-0 la pauză, croații sunt în corzi, de unde nu s-au mai dezmeticit cu adevărat până la final.
Cireașă pe tort vreți? Tot din pasa lui Messi, Julian Alvarez face dubla în minutul 69, la capătul unei faze în care Messi driblează, în careul croat, 3 adversari, toți trei fundași, mai exact, adică… de meserie.
Meserie a scris pe acea incursiune ce a culminat cu pasa în gura porții spre Alvarez, ajuns la 4 goluri în turneu, un merituos loc trei, după Messi și Mbappe. Și… că tot vorbim de cifre, aseară s-au dărâmat recorduri:
Messi este argentinianul cu cele mai multe goluri la Cupa Mondială (11 boabe, cu una mai mult peste Gabriel Omar Batistuta), a devenit jucătorul cu cele mai multe prezențe la acest tip de turneu (l-a egalat pe Lothar Matthaus, 25 de prezențe, pe care-l va depăși duminică!!!), dar și, alături de Ronaldo – celebrul 9 brazilian – singurul jucător implicat (gol și/sau pasă de gol) în 13 partide…
Încă ceva: este singurul jucător din lume care a dat pase de gol la 5 (cinci!!!) Cupe Mondiale. Mai are 18 apariții în calitate de căpitan, depășindu-i pe Rafa Marquez (17) și pe Dumnezeul din Argentina, Diego Armando Maradona (16).