România – Bulgaria, meci de pregătire fără goluri. Edi Iordănescu: Să rămânem echilibrați

Naţionalele de fotbal ale României şi Bulgariei au terminat la egalitate, scor 0-0, marţi seara, într-un meci amical jucat pe Stadionul Steaua din Bucureşti, penultimul test al tricolorilor înaintea EURO 2024.

Echipa României a fost aproape de deschiderea scorului în minutul 3, când, după o combinaţie frumoasă cu Dennis Man, Răzvan Marin a şutat la colţul scurt, dar portarul bulgarilor, Diulgherov, a respins.

Man a creat şi el pericol în minutul 20, dar şutul său a fost blocat de Alex Petkov.

Denis Drăguş (44) a ratat înainte de pauză, reuşind o preluarea de efect, dar a şutat pe lângă poartă.

În debutul reprizei secunde (50), România a primit penalty la un duel între Atanasov şi Stanciu, însă Dennis Man a executat foarte slab şi Diulgherov a respins (51).

Bulgarii au prins curaj după această ratare şi Kolev a avut prima ocazie a oaspeţilor (53), dar Niţă a respins şutul său din întoarcere. Acelaşi Niţă s-a remarcat (58) la şutul lui Marin Petkov.

România a mai avut două încercări ofensive notabile, însă Coman a şutat peste poartă (67), iar mingea trimisă de Hagi (70) nu i-a pus probleme lui Diulgherov.

Edi Iordănescu: Vom așeza lucrurile

A fost un test util înaintea unui turneu final. Bulgaria nu vine după o perioadă fastă a ei, dar a arătat lucruri bune. Mi-aş fi dorit mai mult ritm la construcţie, mai multă complexitate şi joc între linii, mai multe ocazii. Am creat două-trei ocazii şi trebuia să marcăm, pentru că altfel vorbeam acum. Mi-aş fi dorit un ritm de joc mai apropiat de competiţia care urmează, de EURO. Mă supără că am avut trei ocazii şi un penalty şi nu am marcat. Pentru că la European mai mult de două-trei ocazii nu vom avea şi dacă nu vom găsi eficienţa în faţa porţii atunci va fi greu să scoatem puncte. Dar să nu uităm că acum mai puţin de șase luni sărbătoream o calificare de pe primul loc şi neînvinşi. Aşa că spun să rămânem echilibraţi. Sunt sigur că în următorul meci vom vedea o naţională a României mai alertă şi să dea Dumnezeu ca la partida cu Ucraina să fim la nivelul optim pentru a fi eficienţi. (…) Trebuie să menţionăm că la lot ne vedem după trei luni şi am avut jucători care au venit în rate, au fost două săptămâni între primii ajunşi în cantonament şi ultimii. Discrepanţa e foarte mare, diferenţă mare de la un jucător la altul. Asta a fost o provocare pentru noi să uniformizăm, să ţinem nivelul celor care au venit repede. Noi avem un joc destul de definit, am încercat unele lucruri şi azi, am încercat să mai ajustăm pentru că urmează un turneu final şi nu poţi să vii cu aceleaşi mijloace din campanie. Încet-încet însă vom aşeza lucrurile. Eu îmi doresc la EURO cât mai puţine situaţii dar să marcăm, decât foarte multe ocazii şi să nu marcăm”, a declarat, după joc, selecționerul primei reprezentative.

Articolul precedentDeputat, după ce PNL Gorj a promis redeschiderea Carierei Seciurile: O mârșăvie! Suntem nebuni la cap. Le dăm false speranțe oamenilor
Articolul următorMititelu: Îi dăm libertate lui Croitoru să pună ”nuiaua” pe ei. Mai închid ochii la două-trei milioane. La câte am pierdut, ce mai contează