Rotaru, după victoria de la Cluj: Suntem în grafic. Sper să fie plin stadionul cu Rapid. FCSB nu are bancă, nu are vârf

CSU Craiova a învins CFR Cluj, scor 2-1 (1-0), sâmbătă seara, în deplasare, într-un meci din prima etapă a fazei play-off a Superligii de fotbal.

Ştefan Baiaram (38) şi Alexandru Mitriţă (51) au marcat pentru olteni, în timp ce golul ardelenilor a fost reuşit de Matei Ilie (66).

Mihai Rotaru: Strategia a fost să îi prindem pe contre

Nu e nevoie de analiză. Mai ţineţi minte ce v-am spus după meciul cu FC U? Aşa şi acum. Cred că ocaziile CFR-ului au izvorât dintr-o sumedenie de pase greşite. Puteam lua câteva, dar hai să vedem puţin.

Cele mai mari ocazii au fost cea unu la unu cu Creţu şi cea în oglindă a lui Creţu. Şi noi puteam da trei până la pauză. Am suferit în prima repriză, e adevărat. Cred că ăsta a fost şi planul lui Ivaylo.

Strategia a fost să îi prindem pe contre. Dar am dat această senzaţie neplăcută că am fost dominați total. Dar le-am dat mingea la fiecare fază. Am aceeaşi constanţă vis-a-vis de mersul la biserică.

A doua repriză a fost mult mai bună. Îmi pare rău că n-am făcut 3-0. Putea să ne coste. Aveau penalty, dar a fost offside. Eu nu ţin minte o ocazie a CFR-ului în repriza secund.

Azi a fost victorie meritată. Am spus-o şi o să o repet. Azi suntem pe locul 2, în urmă cu trei etape lumea ne întreba dacă mergem în play-off”, a spus, la Prima Sport, patronul echipei din Craiova.

Avem opt etape fără înfrângere

Pentru lupta la podium este etapa noastră. Pentru ceva mai mult, aşteptăm meciul de mâine (duminică – n.red.). Sper să avem un stadion plin cu Rapid şi să fie spectacol. Angelescu îi jigneşte pe cei de la Sepsi.

Eu spun că mâine Sepsi nu pierde pe Arena Naţională. Este o echipă grea, cu un antrenor foarte bun. Să nu uităm, FCSB nu are bancă, nu are vârf, under. Echipa noastră nu este constantă.

O perioadă foarte proastă, o perioadă excepţională. Ivan a fost titular după mult timp, a fost în nota echipei. Avem nevoie de el. Zorro Baiaram putea să dea şi golul doi. (…) Ce am vorbit şi în urmă cu patru-cinci etape. Nu se pune problema ca Petev să plece. În acest moment, avem opt etape fără înfrângere. Avem patru victorii şi un egal cu Rapidul în ultimele cinci etape. Suntem în grafic”, a continuat omul de afaceri.

Articolul precedentTârgu Jiu: Atenție, se dansează, se încing hore! Fanfara Armonia concertează în Parcul Central, duminică
Articolul următorBaschet: Târgu Jiu, Târgu Jiu! Târgu Jiu, tot mai sus! CSM a făcut instrucție cu trupa din Focșani