Rotaru: E dureros. Nu mi-a trecut. Nu pot să reproșez că la 3-0 au intrat tineri. Ceilalți nu s-au ridicat la nivelul așteptărilor noastre

Mihai Rotaru, patronul CSU Craiova, nu îl acuză pe antrenorul Mirel Rădoi de ratarea victoriei la Arad, în condițiile în care echipa conducea cu 3-0 în minutul 80. Omul de afaceri este nemulțumit de modul în care au intrat în meci, la schimbare, jucători cu pretenții, recunoscând,  totodată, că după minutul 60 al meciului mijlocul Craiovei a căzut fizic.

„Să știți că nu mi-a trecut, încă resimt. E dureros. Primele 60 de minute noi nu am mai jucat de mult timp așa, foarte bine, agresiv, nu le-am dat nicio șansă. S-a dovedit că adversarii nu au fost slabi dacă ne-au dat 3 goluri în 15 minute.

Am jucat în forță, ocazii multe. A fost foarte bine și asta atenuează puțin din amărăciunea acelui rezultat. Când vrei să te bați sus, fiecare detaliu contează. Avem două puncte în minus, la play-off avem unul, dar nimeni nu ni-l mai dă înapoi. Să vedem.

Mi-e greu acum să compar cu alt meci, dar clar este unul dintre cele mai bune. A mai fost cu FCSB, când 60 de minute nu au ieșit din terenul propriu. Sâmbătă seară am arătat bine și asta ne dă speranță. Nu am vorbit cu Rădoi, nu am o analiză a staff-ului ce s-a întâmplat”  a declarat Rotaru.

 

TOȚI SUNTEM VINOVAȚI

„Dacă la 3-0 nu dai drumul la copii, atunci când, înseamnă că nu au șanse. Cred că a fost o decizie corectă la 3-0, mai puțin la Gașpar cu Fălcușan, că erau pe aceeași parte. Era o bandă tânără și fără experiență, ei fiind la debutul în Liga 1. Nu pot să îi reproșez lui Mirel că la 3-0 a trimis tineri.

Eu cred că ceilalți care au intrat nu s-au ridicat la nivelul așteptărilor noastre. Ar fi trebuit să aducă un plus de prospețime, pe care mijlocul nostru nu l-a avut, a căzut din cauza risipei de energie din primele 60 de minute. Faptul că am dus-o totuși 60 de minute la ritmul acela e un lucru bun. Asta este baza pe care trebuie să construim.

Toţi suntem vinovaţi, deci şi Mirel, din moment ce la sfârșit a ieșit cum a ieșit. Dar din punctul meu de vedere decizia antrenorului a fost corectă. Dacă nu-i bagi pe tineri nici la 3-0, atunci când să-i mai bagi?! Avem patru jucători tineri care au fost semifinaliști la U19, dintre care doi titulari integraliști, Fălcușan și David Matei și ceilalți titulari Barbu, golgheterul competiției, și Băsceanu”, a mai punctat omul de afaceri.

 

 

Articolul precedentRomânia, patru medalii la Olimpiada Internațională de Chimie
Articolul următorTârgu Jiu.: Hotel închis de DSP. Ploșnițele au invadat unitatea de cazare