Se complică situația: Pandurii, la doar 3 puncte de primul loc care duce în Divizia C

Pandurii Târgu Jiu nu a reușit să treacă de ACS Poli Timișoara, scor 1-1 (1-0), și situația din clasament devine tot mai grea pentru gorjeni. Deși au deschis scorul în minutul 6, prin Andrei Blejdea, și au rămas în superioritate numerică pe final, în minutul 73 timișoreanul Calugher a primit cel de-al doilea galben, elevii lui Adrian Bogoi au fost egalați în minutul 77 de Țîgîrlaș. A fost un meci pe care mulți suporteri în considerau unul facil, însă ACS Poli Timișoara s-a schimbat mult în bine după vacanța de iarnă, perioadă în care noul antrenor instalat, Valeriu Răchită, a lucrat serios cu băieții săi. De altfel, dincolo de rezultatele pozitive din etapele anterioare, timișorenii puteau să plece cu 3 puncte de la Târgu Jiu.

Urmează un calendar de foc pentru Pandurii, în condițiile în care formația din Târgu Jiu se află pe locul 11, cu 33 de puncte, la numai trei de primul loc retrogradabil ocupat de Geto-Dacica București. Puncte se mai pot lua, după câteva meciuri ce par imposibile, formația noastră întâlnește adversari ce pot fi depășiți, cu condiția ca jocul echipei să redevină unul productiv.

10 aprilie: UTA – Pandurii Târgu Jiu

13 aprilie : Pandurii Târgu Jiu – Academia Clinceni

20 aprilie: Sportul Snagov – Pandurii Târgu Jiu

26 aprilie : Pandurii Târgu Jiu – CS Balotești

4 mai: Pandurii Târgu Jiu – Luceafărul Oradea

11 mai: Metaloglobus – Pandurii Târgu Jiu

15 mai: Pandurii Târgu Jiu – Chindia Târgoviște

18 mai: Energeticianul – Pandurii Târgu Jiu