Senatul Românieil a respins, marţi, în plen, propunerea legislativă inițiată de AUR de revenire la alegerea primarilor şi a preşedinţilor de Consilii judeţene în două tururi de scrutin.
S-au înregistrat 48 de voturi „pentru” (AUR, USR şi PACE – Întâi România) și 56 „împotrivă” (PNL, PSD, UDMR). A fost și o abţinere.
Demersul legislativ va fi dezbătut și de Camera Deputaţilor, for decizional în acest caz.




























