Sevilla FC a câștigat Europa League

Sevilla FC a cucerit trofeul Europa League la fotbal după ce a învins AS Roma, 4-1 la loviturile de departajare, miercuri seara, în finala desfăşurată la Budapesta.  Atât după cele 90 de minute regulamentare, cât şi după prelungiri, scorul a fost egal, 1-1.
Giallorossi au reuşit să marcheze primii, prin Paulo Dybala (35), dar Sevilla a trecut la cârma jocului, reuşind egalarea prin autogolul lui Gianluca Mancini (55).

ISTORIC:

Prima lovitură de departajare: GOL Sevilla! Oampos a punctat cu un șut pe jos, în stânga.

A doua lovitură de departajare: GOL AS Roma! Cristante a marcat tot cu un șut în stânga jos.

A treia lovitură de departajare: GOL Sevilla! Lamela marchează cu un șut în dreapta, jos.

A patra lovitură de departajare: RATARE AS Roma! Mancini a trimis pe centru, iar Bono a salvat cu piciorul.

A cincea lovitură de departajare: GOL Sevilla! Rakitic a șutat în stânga jos și a punctat.

A șasea lovitură de departajare: RATARE AS Roma! Ibanez a țintit în bara dreaptă a porții.

A șaptea lovitură de departajare: RATARE Sevilla! Montiel a încercat în dreapta sus și Rui Patricio a respins. Lovitură de departajare se repetă, după consultarea VAR: Montiel  nu mai ratează, înscrie cu un șut în stânga sus, și Sevilla a câștigat Europa League.

Articolul precedentDeputat: Ciolacu va fi împărat. Ciucă e cu cascheta în mână, știe că n-are niciun viitor politic
Articolul următorRotaru a bătut palma cu Mitriță. Mijlocașul se întoarce la CSU Craiova