Supărare mare! Ivan ratează penalti, CSU Craiova pierde cu FCSB. Neagoe: Au dat două goluri dintr-un șut

CSU Craiova a pierdut întâlnirea cu FCSB, scor 1-2 (0-1), duminică seară, în Bănie, meci din cadrul etapei a VI-a din play-off-ul Superligii la fotbal.
Andrea Compagno a deschis scorul pentru oaspeți (minutul 45), cu o lovitură de cap, după o centrare venită dintr-un corner de pe partea stângă de atac.
CSU a avut o bună oportunitate de a egala în minutul 83, dar Andrei Ivan a irosit o lovitură de la 11 metri.
La atacul următor, formația din Capitală și-a dublat avantajul, reușind să marcheze prin Sorescu (minutul 85, 0-2).
Craiovenii au mai beneficiat de un penalti în prelungiri, obţinut de Silva. A executat Elvir Koljic şi a marcat (minutul 90+3, 1-2).

Eugen Neagoe: Am ieșit din lupta pentru titlu

Au tras de timp din minutul 30! În săptămâna premergătoare meciului s-a făcut o campanie de nici Băsescu nu a avut parte de așa ceva. Acum, cred că Compagno trebuia să primească al doilea galben în a doua repriză. Ăsta este fotbalul.. Dacă trebuie să urlăm, să facem circ… Ați văzut foarte bine. Dacă noi am ratat ocazii mari de a marca. Când se vorbește o săptămână… Tot respectul pentru Istvan Kovacs, e un arbitru de top. Eu nu am vorbit despre el, am zis ce s-a întâmplat toată săptămâna. Portarul trebuia avertizat din minutul 50. Nu s-a întâmplat așa? Sau am văzut eu alt meci? Au dat două goluri dintr-un șut. Noi ne-am creat ocazii, am încercat să câștigăm acest joc, dar, din păcate, nu am reușit.

Am ieșit din lupta pentru titlu. Îmi doresc să fie băieții sănătoși.

Nu putem să schimbăm nimic, eu unul sunt prea mic ca să schimb ceva. Sincer, am jucat fotbal foarte mulți ani și nu sunt parașutat pe terenul de fotbal, chiar văd anumite lucruri. Mi-aș dori la Cluj să avem un arbitraj cum au avut adversarii noștri. Compagno trebuia eliminat clar, ce să zic? Au făcut nenumărate faulturi și nu se primeau cartonașe. Au jucat foarte dur, la fiecare fază era fault, și nu erau avertizați. S-a făcut o campanie la TV de dimineața până seara. Le-am spus să ridice capul, pentru că mai avem patru etape. Trebuie să acumulăm puncte și să urcăm în clasament. Toți jucătorii mari ratează penalty. Am pierdut, este nedrept, nu mai pot să schimb nimic acum. Asta nu mi-a plăcut, toată săptămâna s-a vorbit de o fază. După meciul cu Voluntari, jucătorul care trebuia eliminat a dat gol etapa următoare și nu s-a mai vorbit așa mult”, a spus, după meci, antrenorul CSU.

Articolul precedentHandbal – Liga Florilor: CSM Târgu Jiu, punct prețios la Baia Mare, cu Minaur
Articolul următorMeteo: Vremea se schimbă în câteva zile