Târgu Jiu: Evacuați de polițiștii locali. Își amenajaseră dormitorul într-un bloc din centrul orașului

Polițiștii locali au evacuat patru persoane care își amenajaseră un loc de dormit într-un spațiu de la etajul al patrulea al unui bloc de locuințe de pe strada Unirii.

În cursul zilei de astăzi, 23 februarie 2026, în urma unei sesizări primite din partea unui cetățean, polițiștii locali au desfășurat o verificare la un bloc de locuințe situat pe strada Unirii.
La ultimul etaj al imobilului au fost depistate și identificate patru persoane de sex masculin care își amenajaseră un spațiu improvizat pentru dormit.
În urma intervenției polițiștilor locali, persoanele identificate au fost somate să igienizeze zona ocupată, strângând materialele improvizate (cartoane, pături și deșeuri).
De asemenea, grupul a fost îndepărtat din scara blocului pentru a restabili liniștea și siguranța locatarilor.
Totodată, locatarii au fost consiliați cu privire la importanța securizării accesului în imobil.
Permiterea accesului persoanelor necunoscute în interiorul blocurilor poate genera riscuri de securitate și disconfort major”, a transmis Poliția Locală Târgu Jiu.
Articolul precedentVicepreședinte ANRE: România va avea 2.000 MW instalați în baterii la sfârșitul anului
Articolul următorPentru prima dată: Românii au cheltuit 10 miliarde de euro pe vacanțe în afara țării, în 2025