Târgu Jiu: U Craiova învinge FC Voluntari și are șanse să meargă în ”sferturile” Cupei României

Echipa U Craiova 1948 a învins FC Voluntari, scor 1-0, joi, la Târgu Jiu, în runda secundă a grupei A din Cupa României. A fost primul meci de la revenirea lui Nicolo Napoli (60 de ani) pe banca tehnică.
Oltenii au deschis scorul în minutul 7, atunci când Bahassa a deschis ideal jocul către George Ganea. Vârful venit de la Farul a întors în centru, către Chițu, care a trimis în poarta rămasă goală.
Ilfovenii au căutat egalarea, iar craiovenii au vânat contrele, însă până la finalul jocului nu s-a mai înscris. În urma acestuia rezultat, U Craiova păstrează șanse de calificare în faza superioară a competiției (sferturi de finală). În ultima etapă, a III-a, juveții se vor deplasa la Ploiești, pentru confruntarea cu Petrolul, formație care în primele două jocuri a acumulat doar 1 punct.

NAPOLI: M-A SUNAT, AM VORBIT ȘI AM VENIT LA CRAIOVA

M-a sunat, i-am răspuns, am vorbit să mă întorc și am venit la Craiova. E un lot bun, competitiv pentru Liga 1, dar e normal că un antrenor nou vrea altceva în joc. Băieții sunt cuminți, se antrenează, sunt profesioniști”, a spus, după meci, antrenorul FCU.

Italianul, despre întâlnirea cu FCSB:

E meci foarte dificil, încercăm să facem un joc bun și să câștigăm. Compagno era foarte important pentru echipă, cum e și la Steaua. Cei de la Steaua cred că sunt fericiți că-l au pe Compagno”.