Târgu Jiul contează, din nou, pe harta handbalului din România. Fetele de la CSM, joc bun cu SCM Craiova

CSM Târgu Jiu și-a măsurat forțele cu SCM Craiova. Luni, la prânz, Sala Sporturilor din municipiu a fost gazda unei confruntări antrenante, câștigată pe final de doljence, scor 33-34. Handbalistele pregătite de Liviu Andrieș au avut un avantaj consistent la pauză, 20-14, dar formația mai experimentată a echilibrat partida în repriza a doua, când a reușit să se și impună. Chiar și așa, după doar o săptămână de pregătire specifică în sală, gazdele au motive de optimism.

Cred că în prima repriză am prestat un joc destul de consistent. În repriza a doua, am luat piciorul de pe accelerație și s-a văzut acest lucru. Una peste alta, ținând cont că avem doar o săptămână în sală, putem spune că suntem mulțumiți. Fetele conștientizează ceea ce au de făcut și trag tare la antrenamente. Am jucat cu o echipă de tradiție, care are mulți ani în Liga Florilor. Noi suntem mulțumiți de ceea ce am reușit să transferăm și, cu o pregătire bună, fără accidentări, cred că ne vom descurca destul de bine”, a declarat antrenorul Liviu Andrieș.

A fost un meci bun, în care am făcut risipă de energie, atât noi, cât și adversarele. S-a pus mult accent pe pregătirea fizică, pe alergare. S-au înscris foarte multe goluri, ceea ce înseamnă că mai avem de lucrat pe apărare. Am avut câteva minute când nu am mai dus mingea la fel de rapid la poarta adversă și este important să reducem la minimum perioadele de joc în care facem greșeli”, a adăugat noul pivot de la CSM, Ana Ciolan.

Sabine Klimek și Vanessa Predescu nu au putut evolua în această confruntare, în timp ce pivotul Daniela Rațiu și-ar putea rezilia înțelegerea cu trupa gorjeană. Cele mai bune marcatoare ale nou-promovatei au fost Oana Maria Bucă și Angela Cioca, cu câte 6 goluri.

CSM Târgu Jiu – SCM U Craiova 33-34 (20-14)

CSM Târgu Jiu: Ekaterina Dhzukeva, Cristina Popovici, Elena Marica Bercu, Alina Ciuchiatu – Bianca Chiriță, Daniela Necula 3g, Alexandra Gavrilă 3g, Angela Cioca 6g, Ana Ciolan 2g, Pal Ceandani 3g, Oana Bucă 6g, Valentina Toader Trică, Cristina Boian, Katarina Pavlovic 3g, Florența Ilie 3g, Iulia Andrei, Ira Zinatullina 4g. Antrenori: Liviu Andrieș și Andrei Enache. Antrenor portari: Gore Albici.

Următorul amical va avea loc tot împotriva formației SCM Craiova, de data aceasta în Bănie. Meciul este programat vineri, de la ora 17.30.

Articolul precedentSurse media: Scandal în vestiarul CSU Craiova. Jucătorii au țipat la antrenorul Balint
Articolul următorA pierdut controlul volanului: Polițist oltean, cu autospeciala de serviciu într-un copac