Tot mai aproape de Confernce League! CSU Craiova a învins FCSB. Gîlcă: Sper să câștigăm la Constanța

CSU Craiova a învins FCSB, scor 2-0 (1-0), luni seara, pe teren propriu, în etapa a opta a fazei play-off a Superligii de fotbal.

Craiova a deschis scorul rapid, prin fundaşul brazilian Raul Silva (4), cu un șut din careul mic, după ce Jovan Markovic trimisese mingea în bară, la un corner.

Oaspeții au avut posesia, dar gazdele au dat dovadă de pragmatism, marcând al doilea gol în min. 71, prin Andrei Ivan, care a reluat în plasă centrarea lui Ştefan Vlădoiu, introdus pe teren în minutul 60.

FCSB putea a relansa partida, însă Darius Olaru a ratat un penalty (77 – bară), obţinut tot de el, după un duel cu Lyes Houri. Lovitura de pedeapsă a fost acordată de arbitrul Rareş George Vidican după vizionarea reluărilor video.

Proaspăta campioană a avut trei ocazii mari de gol, dar Octavian Popescu a trimis un lob imprecis, pe lângă poarta goală (55), portarul Laurenţiu Popescu a respins salvator şutul lui Olaru (63), acelaşi Laurenţiu Popescu reţinând în doi timpi şutul din unghi al lui Alexandru Băluţă (86).

Dincolo de aceste ocazii, CSU putea, totuşi, câştiga şi mai clar:  Joyskim Dawa a respins de pe linia porţii şutul lui Alexandru Mitriţă (89), după ce ultimul îl driblase şi pe portarul Ştefan Târnovanu, iar Andrei Ivan şi debutantul Ştefan Bană (90+5) nu au reuşit să înscrie la un contraatac supranumeric.

În urma rezultatului, oltenii au urcat pe poziția a doua a clasamentului, la egalitate de puncte cu CFR, iar în ultimele două etape ale play-off-ului vor întâlni Farul Constanța (în deplasare) și Sepsi Sfântu Gheorghe (pe teren propriu).

COSTEL GÎLCĂ: ERA IMPORTANT SĂ CÂȘTIGĂM AZI

Am înscris destul de repede, iar acest lucru a fost foarte important, s-a văzut din atitudinea jucătorilor.

După vreo 20 de minute am făcut pasul înapoi și nu am mai ținut de minge. Am cedat total terenul în repriza a doua, dar am avut câteva contre periculoase, iar apoi am reușit să fructificăm un contraatac.

Sunt meciuri decisive pentru noi. Sper să facem un meci bun la Constanța și să plecăm cu cele trei puncte.

Vlădoiu a făcut meciuri foarte bune. Am preferat să-l băgăm în repriza a doua și s-a văzut că a făcut diferența. Era important pentru noi să câștigăm azi, având în vedere rezultatele din ultimele meciuri”, a spus, după joc, antrenorul echipei lui Mihai Rotaru.

Articolul precedentEurostat: România, la coada clasamentului ce privește speranța de viață în UE
Articolul următor”Lupii lui Calancea” vin la Târgu Jiu! Festival de reconstituire istorică în Parcul Narcise