Home Fără categorie Tricolorii, scuturați bine de columbieni înainte de ”europene”. Iordănescu: Ar fi trebuit...

Tricolorii, scuturați bine de columbieni înainte de ”europene”. Iordănescu: Ar fi trebuit să avem mult curaj

Naţionala de fotbal a României a fost învinsă de reprezentativa Columbiei cu scorul de 3-2 (2-0), marţi seara, pe Stadionul Civitas Metropolitano din Madrid, într-un meci amical.

Sud-americanii s-au impus mult mai clar decât o arată scorul, prin golurile marcate de Jhon Cordoba (6), Jhon Arias (35) şi Yaser Asprilla (79), tricolorii reacționând pe final, prin Ianis Hagi (84) şi Florin Tănase (90+4).

EDI IORDĂNESCU: ECHIPA A ARĂTAT CĂ ARE CARECTER

A fost un test important. Știam ce urma să întâlnim, o echipă mondială, o echipă completă. Sunt o echipă completă, au viteză. Nu degeaba au bătut Spania, Germania. Pentru noi a fost un test util din care învățăm lucruri. Le-am cerut băieților să jucăm dezinvolt.

Am tratat ca un test, am schimbat jucători, am și experimentat anumite lucruri. Mă bucur că echipa nu a cedat. Ca de fiecare dată în ultimii ani, echipa nu renunță și dă tot ce are mai bun indiferent de moment.

Ar fi trebuit să avem mai mult curaj în prima repriză. Când primești gol în minutul 5 te scutură un pic din punct de vedere emoțional. Trebuie să ținem mai mult de minge, să-și asume fiecare.

Echipa a încercat, a făcut efort în prima repriză. În partea a doua a fost altceva. Cei de pe bancă au intrat foarte bine, au marcat. A avut și Nedelcearu acea ocazie mare cu capul. Eu apelez la statistică. Am finalizat de 4 ori pe spațiul porții, Germania sau Spania au trimis de 3 ori pe spațiul porții.

Sunt mulțumit de importanța testului. În următoarea perioadă este o mare provocare, mai ales pentru cei care au probleme la club. Ianis a intrat foarte bine la București și acum a fost excelent.

Și lui Moruțan a trebuit să-i dăm minute, e adevărat că trebuia să joace și Man de la început. Am făcut câteva teste. Echipa a arătat că are caracter. Rațiu trebuie să meargă la club acum să se impună și să aibă minute. Nu mă bucură dacă jucătorii merg la mai bine și au mai puține minute jucate”, a declarat selecționerul.