U Craiova bate Rapidul și speră. Ce jucător așteaptă antrenorul Nicolo Napoli

U Craiova 1948 a învins, vineri seara, în Giuleşti, pe Rapid, scor 2-1 (1-0), într-un meci din etapa a XXV-a a SuperLigii la fotbal, în care a dominat teritorial şi a avut ocaziile mai mari de gol.
Golurile echipei din Bănie au fost înscrise de Bauza (minutul 1) și Bahassa (minutul 57).

Un meci foarte bun făcut de Craiova, anunţat încă din primele secunde, cel mai rapid gol al campionatului. Rămâne în joc cu agresivitate în toate zonele terenului, a pus Rapidul la colţ. Nu a putut să se desfăşoare în meciul ăsta, n-au avut nicio ocazie clară de gol. Din punctul meu vedere se datorează modului în care a ştiut Craiova să joace acest meci”, a sintetizat jocul jurnalistul Andrei Vochin.

ADRIAN MITITELU: POATE SALVĂM CEVA PE ULTIMA SUTĂ

Pentru mine nu a fost nicio surpriză (rezultatul – n.red.), știam ce valoare are echipa mea. Poate azi mă cred și cei care se îndoiau. Din nefericire, din cauza unor erori și a unor ghinioane, suntem unde suntem, dar trebuia să fim pe primele 3-4 locuri.

Azi am confirmat că putem învinge orice echipă din România. Galeria Rapidului e senzațională, îi felicit, e cea mai frumoasă atmosferă din România, de departe.

Eu îi iubesc foarte mult pe rapidiști, îmi pare rău că i-am făcut nefericiți în seara asta, dar o să mă țină minte și la 100 de ani. Avem valoare, asta e secretul, am prins curaj și cred că vom fi foarte greu de învins în această primăvară. Trebuia să batem și pe alții

Pe teren, Rapid e o echipă foarte bună, dar i-a bătut o echipă și mai bună. Echipa asta are individualități, tehnică, viteză, tot ce îi trebuie

Poate salvăm ceva pe ultima sută, dacă nu o să vină această decizie (referitoare la incidentele de la meciul cu Sepsi – n.red.), care mi-e teamă că o să vină”, a spus după joc, la Digi Sport, omul cu banii la U Craiova.

NICOLO NAPOLI: AVEM NEVOIE DE FOTBALIȘTI BUNI

Am făcut un meci bun, am jucat bine în prima repriză. Am meritat să intrăm la vestiare cu 1-0. Am avut control, am meritat să câștigăm meciul. Băieții s-au descurcat bine, au stat bine în teren. Cred că am meritat să câștigăm. Facem o treabă bună, împreună cu băieții și cu staff-ul tehnic. Meci de meci, încercăm să luăm cât mai multe puncte posibile ca să ajungem cât mai sus în clasament.

Bauza și Bahassa sunt fotbaliști buni. Avem nevoie de fotbaliști buni. FCU Craiova este o echipă bună, dar avem nevoie de un atacant de careu, cu înălțime (întrebat cum ar arăta U Craiova 1948 cu Andrea Compagno – n.red.). Vreau ca băieții să joace pentru câștigarea meciurilor pentru a aduna cât mai multe puncte posibile. Vom vedea la final care este situația din clasament. În fotbal, este mai bine când sunt mulți suporteri”, a spus antrenorul juveților.

Articolul precedentNenorocire în tribună! Un fan al U Craiova s-a stins din viață în urma unui infarct suferit în prelungirile meciului cu Rapid
Articolul următorBiserica Ortodoxă Română a alocat 97 de milioane de euro pentru acte filantropice