Bergodi: La meciul cu CFR, șansele vor fi intacte pentru ambele echipe

C.S. Universitatea Craiova s-a impus, duminică seara, la Botoșani, 2-0, și este foarte aproape de câștigarea campionatului. După partidă, oltenii au fost moderați în declarații, în mai toate arătându-se că titlul se joacă în ultima etapă, atunci când CFR va merge în Bănie. Cristiano Bergodi, antrenorul craiovenilor, a ținut să sublinieze că jucătorii săi evoluau bine și când erau pregătiți de Corneliu Papură, numai că în perioada respectivă au fost mai multe greșeli ale fundașilor, erori care au contat în economia jocurilor.

Știam că era un meci foarte greu. Bine că am câștigat, pentru prima oară în istoria Craiovei aici. A fost un meci bun. Am fost un pic neliniștiţi în prima repriză, dar am avut ocazii doar din fazele fixe. A doua repriză am jucat bine, am avut şi ocazii mari de a câştiga cu un scor mai amplu. Vreau să îmi felicit băieţii. Nu ştiu dacă ofensiva sau defensiva e punctul nostru forte. Echipa juca bine şi înainte de mine, cu Corneliu Papură. Echipa se strânge bine când posesia e la adversari. Înainte să vin eu, apărătorii au greşit mult. Asta trebuie, ei oricum jucau bine. (…) Nu cred că a fost un meci decisiv pentru noi, pentru că probabil vom ajunge la meciul direct cu CFR și atunci șansele vor fi intacte, și pentru noi, și pentru ei, dar eu sunt mulțumit pentru ce au făcut băieții azi. Acum, probabil se va continuă sezonul. Nu știu dacă se va amâna și meciul dintre FCSB și Sepsi. Conducătorii noștri au cerut asta, așa era normal. Dacă FCSB câștigă finala Cupei, nu mai are nicio treabă în campionat. Eu am auzit ceva, dar nu îmi dau cu părerea. Nu sunt persoana potrivită. Liga și Federația trebuie să decidă”, a declarat italianul.

Articolul precedentÎncepe! Cartierul Debarcader, punctul zero al Festivalului de artă stradală din acest an
Articolul următorMinistrul de Interne: Polițiștii vor arăta altfel în stradă